More

  Работите на Фреди Меркјури продадени за 46,5 милиони евра

  spot_img

  Вкупната заработка од серијата аукции организирани од Сотби во сите свои 15 галерии, нудејќи 1.400 предмети од еклектичната колекција на покојниот Фреди Меркјури, достигна 46,5 милиони евра, што е рекорд за колекција од овој тип, објави аукциската куќа. .

  Сотби ги стави на аукција предметите на музичарот како дел од еден вид музејска изложба што ја отвори бесплатно за јавноста, привлекувајќи повеќе од 140.000 посетители за нешто повеќе од еден месец.

  На интернет се продадени 27.100 предмети, а аукциската куќа забележала дури 41.800 понуди од целиот свет.

  Речиси 99 отсто од артиклите се продадени по цена повисока од првичната проценка. Исклучок е пијаното на музичарот од брендот Јамаха, на кое тој ја компонираше својата позната „Боемска рапсодија“.

  Продаден е за 2 милиони евра (2,2 милиони долари), што според Sotheby’s е рекорд за таков инструмент, но аукциската куќа проценила дека ќе се продаде помеѓу 2,5 и 3,8 милиони долари.

  Сребрен чешел за мустаќи од Tiffany & Co
  Изненадувањето е сребрен чешел за мустаќи од познатата златарница Tiffany & Co. Продаден е за неверојатни 189.000 долари, што е далеку над проценката пред аукцијата од 500 до 750 долари.

  Во Сотби се задоволни и од постигнатата цена за сребрената нараквица со змија што Меркјури ја носеше во спотот за „Bohemian Rhapsody“ во 1975 година.

  Продаден е за 881.717 долари, што е рекордна цена за парче накит што и припаѓало на рок ѕвезда.

  Ретка е и зачуваната училишна книга со потпис на Фредерик Булсара на предната страна, која е продадена за 88.786 долари. Меркјури е роден како Фарок Булсара во Занзибар во 1946 година.

  Меѓу предметите продадени на аукцијата се отпечатоци од Пабло Пикасо, Салвадор Дали и Марк Шагал, антички мебел и бројни фигурини на мачки.

  Понудувачи од 76 земји низ светот
  Понудувачите беа од 76 земји од Европа, Северна и Латинска Америка и купувачи од 50 земји. Колекцијата ја понудила на продажба Мери Остин, блиска пријателка на Фреди, со која и тој извесно време бил свршен, а на крајот и ја оставил својата куќа и целиот свој имот.

  Во април, Остин, која се грижела за личните работи на нејзината пријателка повеќе од 30 години во неговиот поранешен дом Гарден Ложа во лондонскиот Кенсингтон, откри зошто дошло време да ги продаде неговите работи.

  „Многу години сум привилегиран и среќен што живеам опкружен со сите прекрасни работи што Фреди толку многу ги сакаше. Но, дојде време да го затворам ова многу посебно поглавје во мојот живот“, рече Остин во соопштението за печатот на Сотби.

  „Ми беше важно да го направам ова на начин на кој исто така би сакал и Фреди, а тој најмногу ги сакаше аукциите. Тој беше голем и интелигентен колекционер. Се надевам дека ова ќе биде можност да ги споделиме сите аспекти од животот на Фреди, јавниот и приватниот, и светот подобро да го разбере и слави неговиот уникатен, убав дух“, додаде таа.

  Дел од средствата од аукцијата ќе бидат донирани на Фондацијата Меркјури Феникс и Фондацијата Елтон Џон Сида, две организации посветени на собирање пари за борба против СИДА-та, од која Меркјури страдаше кога почина во 1991 година на 45-годишна возраст.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img