More

  Јазичните стругалки одлично ја чистат устата, стоматологот советува како правилно да ги користите

  spot_img

  Ако се чини дека не можете да се ослободите од мирисот на кромид, лук или сирење дури и по миењето на забите, стругалка за јазик може да ви помогне.

  Јазикот е еден од најфлексибилните мускули во нашето тело и извршува неколку работи. Ни помага да зборуваме, но и ја придвижува храната во устата, што ни го олеснува доживувањето на вкусот, џвакањето и голтањето. Меѓутоа, со отворањето на устата се ослободува простор за бактериите, а со текот на времето тие формираат колонии на врвот на јазикот, пренесува CNN.

  Сите имаме бактерии на јазикот – некои се добри, но повеќето се лоши. Скреперите за јазик се ефикасен начин за чистење на бактериите од јазикот – под услов да ги користите правилно.

  Што е стругалка за јазик?
  Скреперите за јазик се пластични или метални уреди кои се користат за чистење на површината на јазикот. Тие се некако како чешел, само за јазикот, вели д-р Мајкл Косдон, козметички стоматолог во Њујорк.

  Скреперите го отстрануваат белиот слој на бактерии, честички од храна и мртви клетки заробени помеѓу пупките за вкус на јазикот. Овој слој вклучува и бактерии кои предизвикуваат лош здив.

  Стружењето на јазикот може да помогне во случаите „кога имате многу бактерии и бела обвивка на јазикот“, вели Косдон. „Со отстранување на кучешкиот слој, всушност можете подобро да ја вкусите храната бидејќи белиот слој ги покрива пупките за вкус.

  Дали ефикасноста на стругалката е медицински докажана?
  Неколку медицински студии ја поддржуваат употребата на гребење на јазикот за отстранување на бактериите и лошиот здив, но овие студии беа главно мали и не покажаа силни резултати. Некои клинички студии открија дека стругалката е поефикасна за чистење на јазикот отколку само четкање на забите, но ефектот бил привремен.

  Бидејќи нема цврсти докази, Американската стоматолошка асоцијација во моментов не советува да не користите стругалки за јазик, но тие нема да ви наштетат ако сакате да ги пробате. Сепак, важно е четкањето на забите две минути со паста за заби со флуор, користењето конец и редовните стоматолошки посети да биде повисок приоритет, вели д-р Алис Богосијан, портпаролка на советникот за потрошувачи на Стоматолошката асоцијација.

  „Јас лично ја користам стругалката пред спиење и наутро по четкање и конец“, вели таа. „Добивам чувство на почиста усна шуплина.

  Како да користите стругалка за јазик
  Можете да користите стругалка за јазик на ист начин како што користите брич, вели Косдон.

  Поминете го јазикот вертикално три до пет пати за да ги отстраните бактериите, користејќи лесен притисок. Не притискајте премногу силно, бидејќи можете да создадете микроскопски исеченици на јазикот, што може да доведе до воспаление или иритација при конзумирање на заситена или кисела храна.

  „Тоа е процес на обиди и грешки“, вели Богосјан. „Обидете се лесно и видете колку плоча ќе отстраните без да се исечете.

  Ако не користите стругалка за еднократна употреба, задолжително измијте ја со сапун и вода после секоја употреба. Косдон советува да ја потопите стругалката во чаша со мешавина од вода и водород пероксид неколку минути за да бидете сигурни дека е дезинфицирана.

  Колку често да користите стругалка?
  Нема официјални упатства за тоа колку често треба да користите стругалка за јазик. Сè додека четкате двапати дневно и користите конец, Богосјан вели дека можете да користите стругалка за јазик секогаш кога ќе почувствувате потреба.

  Ако се обидувате да ја вклучите употребата на стругалка за јазик во вашата дневна рутина за орална хигиена, Косдон советува да ја користите најмалку два пати на ден.

  „Веројатно е добра идеја да се внесе во рутина. Не може да боли ако се користи правилно“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img