More

  Мајката на Коста одговори на прашањето за нејзината ДНК на чаурата

  spot_img

  Во Вишиот суд во Белград, мајката на момчето кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“, Миљана Кецмановиќ, ја негираше вината и го предизвика гневот на родителите кои нејзиното излагање го коментираа со зборовите „Не можам да слушам литературни дела“ и „Доста е од лажење“, објави српски Мондо.

  Мајката на момчето убиец, која вчера ја негираше вината пред Повисокиот суд во Белград и се обиде да каже колку ѝ е жал за масакрот што нејзиниот син го изврши на 3 мај минатата година во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар, ги шокираше сите присутни во судницата со одговор на прашањето од каде е нејзината ДНК на чаурата пронајдена во училницата по историја каде што малолетниот убиец пукал во децата од неговото одделение.

  – Пуштете ја вашата фантазија – арогантно одговорила мајката на момчето на конкретно прашање, не сакајќи да открие како го оставила силниот биолошки материјал на чаурата, како одговор на шпекулациите дека лично го полнела оружјето.

  Инаку, мајката на момчето убиец по професија е експерт за ДНК и давала вештачење во бројни судски предмети. Обвинението на Вишото јавно обвинителство во Белград ја товари за кривично дело недозволено поседување оружје и муниција.

  – На почетокот на нејзиното излагање, односно на изнесуањето на одбраната, таа се обиде, како и нејзиниот сопруг на претходните судења, да глуми жртва и да покаже сочувство за членовите на семејствата на убиените деца, работниците од обезбедувањето. Таа дури и изрази сочувство пред судот, но колку во нејзините зборови ја чувствуваат искреноста родителите кои ги загубија своите најблиски, најдобро говори тоа што еден од татковците гласно рекол „Не можам да ги слушам овие литературни дела“, станал и заминал од судницата – открил изворот.

  За време на нејзиното излагање од судницата еден по друг излегувале таткото на убиената Ангелина Аќимовиќ, Анѓелко, како и татковците на Андријана Дукиќ, Дана Дукиќ и Мара Анѓелковиќ.

  Иако не сакале да зборуваат за причините за напуштањето на судницата само полчас откако почна изјавата на мајката на момчето убиец, изворот открива дека биле револтирани од тоа што мајката, како и нејзиниот сопруг претходно, се обидува целосно да ја отфрли секоја вина за најгрозоморното злосторство во историјата на Србија што го извршил нивниот 13-годишен син.

  Оние кои останале да следат ја напуштиле судницата вознемирени. Адвокатката Зора Добричанин Никодиновиќ, која ги застапува семејствата, по денешното судење изјави дека атмосферата била тешка за сите жртви.

  – Среќни се сите кои не се во судница бидејќи атмосферата е болна и тешка. Се изведува одбраната на обвинетата, која ќе продолжи и на следното рочиште. Тешко е кога на едната страна го имате семејството на момчето кое е одговорно за убиствата, а од друга страна убиените родители, ранети деца, сестрата на Драган Влаховиќ, кои бараат одговори на прашањата, а не ги добиваат – изјави адвокатката по судењето.

  Покрај болната и тешка атмосфера во судницата за сите жртви, вчерашното судење наводно го одбележала и бурна расправа меѓу адвокатите кои ги бранат родителите на момчето убиец и обвинителите кои го застапуваат обвинението.

  – По излагањето на одбраната на мајката на момчето убиец, адвокатите ѝ поставија прашања, но двајцата обвинители протестираа што прашањата сугерираат да дава различни одговори од она што го кажа во одбраната, а се однесува на делот на нејзината одбрана за стрелачкиот тренинг на момчето на стрелиштето на кое го одвел татко му – објаснува соговорникот.

  Обвинителите, додава тој, неколкупати интервенирале поради незаконски прашања на одбраната, но и родителите на убиеното девојче.

  – Родителите на убиеното девојче останаа во судницата, но во еден момент ни тие не можеа да останат смирени за она што го зборуваа мајката и нејзините адвокати, па рекоа дека е доста со лагите – откри соговорникот.

  Претходно, таткото на момчето убиец ја негираше вината и при презентацијата наводно инсистирал дека „тие се угледно семејство“ и дека не треба да оди „во затвор за нешто што не го направил“.

  Продолжението на судењето е закажано за 21 мај кога мајката на момчето убиец треба да продолжи да одговара на прашањата на родителите на жртвите и на ранетите бидејќи одби да одговори на прашањата на нивните адвокати, застапници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img