More

  Светските сили се собраа во Њујорк, на една тема најмногу разговараа

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе се обратат пред светските лидери собрани во седиштето на Обединетите нации на првиот ден од Генералното собрание на таа организација.

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, иранскиот премиер Ебрахим Раиси и германскиот канцелар Олаф Шолц се исто така меѓу оние што ќе говорат на 78-то Генерално собрание во Њујорк во вторник.

  Неделата започна во понеделник со Самитот за цели за одржлив развој на Обединетите нации. Од вторник говор ќе одржат повеќе од 140 премиери и шефови на држави.

  Зеленски, кој лично присуствува на настанот во Њујорк за прв пат од почетокот на војната, најверојатно ќе привлече најголемо внимание – и ќе присуствува на многу случајни состаноци.

  Војната на Русија против Украина, која започна во февруари 2022 година, најверојатно ќе игра важна улога во многу говори во ОН.

  Зеленски во понеделникот попладне пристигна во Њујорк со сопругата Олена.

  Тој на социјалните мрежи напиша дека „ќе презентира конкретен предлог до членките на ОН за тоа како да се зајакне принципот на територијален интегритет и да се подобри капацитетот на ОН за спречување и запирање на агресијата“.

  Тој, исто така, истакна дека ќе се сретне со Бајден во Вашингтон подоцна во текот на неделата, заедно со членовите на Конгресот и военото раководство.

  Рускиот претседател Владимир Путин нема да присуствува на Генералното собрание, а како и минатата година, кога исто така не отиде, неговиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе биде негов полномошник на средбата во Њујорк.

  Во март, Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на Путин за неговите наводни воени злосторства во Украина. Оттогаш, рускиот лидер не сакаше да патува надвор од својата татковина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img