More

  Пресврт на автомобилскиот пазар: Поради новите триење, автомобилите би можеле да станат уште поскапи

  spot_img

  Вработените во трите најголеми американски производители на автомобили почнаа штрајк, тврдат од нивниот синдикат. Работата е стопирана во три фабрики во сопственост на Џенерал Моторс (ГМ), Форд и Стелантис.

  По истекот на договорите за работа во четвртокот вечерта, синдикатот на Обединетите авто работници (UAW) соопшти дека компаниите не доставиле прифатливи понуди. Новите несогласувања би можеле да доведат до повисоки цени на автомобилите за клиентите и големи пореметувања на пазарот, пишува Би-Би-Си.

  Претседателот на UAW, Шон Фејн, изјави за Би-Би-Си дека сега е на компаниите да го решат спорот. „Кога ќе почнат да се грижат за своите работници, тоа ќе заврши“, рече тој.

  Се вклучи и Бајден
  Штрајкот започна на полноќ во фабриката за камиони на GM во Венцвил, Мисури, по што следеа фабриката на Форд во Бронко во Мичиген и фабриката на Џип во сопственост на Стелантис во Толедо, Охајо. Другите фабрики ќе продолжат да работат, соопшти UAW, но не ја исклучи можноста штрајкот да се прошири.

  До крајниот рок во четврток, Белата куќа соопшти дека претседателот Џо Бајден разговарал со Фејн за разговорите, но не даде дополнителни детали.

  Синдикатот побара зголемување на платите за 40 отсто за своите околу 140.000 членови во текот на четири години, забележувајќи споредливи зголемувања на платите за директорите на компаниите.

  Другите барања вклучуваат четиридневна работна недела, враќање на зголемувањата на платите поврзани со инфлацијата и построги ограничувања за тоа колку долго работниците може да се сметаат за „привремен“ персонал кој не добива бенефиции од синдикатот.

  Минатиот месец, 97 отсто од членовите на синдикатот гласаа за одобрување на штрајкот. Работниците рекоа дека компаниите може да си дозволат да бидат подарежливи по години рекорден профит. „Тие ни го должат тоа според мене“, рече Пол Рачка, кој работи во фабриката Stellantis во Мичиген, која го произведува Jeep Grand Cherokee.

  31-годишникот рече дека не може ни да си дозволи да го купи автомобилот што го прави.

  Зголемување на цените на автомобилите
  Предлозите на синдикатот повеќе од двојно ќе ги зголемат трошоците за работна сила во САД, се вели во соопштението на Форд. Џим Фарли, главниот извршен директор на Форд, им изјави на новинарите претходно оваа недела дека се надева дека ќе избегне штрајк, но има ограничување на она што компанијата е подготвена да го прифати. „Мораме да ја заштитиме одржливоста на компанијата“, рече тој.

  Десетдневен штрајк може да ги чини компаниите речиси една милијарда долари, а работниците речиси 900 милиони долари загубени плати, според проценките на Економската група на Андерсон. Вкупното влијание врз американската економија би можело да изнесува повеќе од 5 милијарди долари.

  Аналитичарите велат дека штрајкот ќе доведе до повисоки цени за клиентите. Ford, GM и Stellantis заедно сочинуваат околу 40 отсто од продажбата на автомобили во САД, иако нивниот удел нагло опадна во текот на изминатиот четврт век, бидејќи странските компании како Тојота растат.

  Последен пат автомобилската индустрија се соочи со штрајк во 2019 година, кога работниците на GM ја напуштија работата шест недели.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img