More

  Четиринаесет деца со симптоми на труење во болница во Чуприје, сомнеж за сладолед на саемот

  spot_img

  Четиринаесет деца со симптоми на труење моментално се сместени во педијатрискиот оддел на болницата Чуприја, а епидемиолошката служба на Заводот за јавно здравје во Ќуприја утврдува од што се затруле на саемот, јавува РТС.

  Како што изјави за РТС Иван Милојевиќ, заменик директор на болницата Чуприја, ничиј живот не е во опасност.

  Четиринаесет деца на возраст од три до 18 години со симптоми на труење во моментов се сместени во педијатриското одделение во болницата Чуприја.

  Сите деца имаат слични симптоми, повраќање и треска.

  Епидемиолошката служба на Заводот за јавно здравје во Ќуприја собра мостри и во тек се анализи за да се утврди што точно ги отруло децата на саемот во Ќуприја.

  Првите пациенти со симптоми на труење дојдоа во ноќта меѓу саботата и неделата, а хоспитализирани се вкупно 19 пациенти, од кои некои се отпуштени дома со благи симптоми.

  Да потсетиме, С.П.(48) од село Шупска кај Ќуприја вчера бил уапсен во Ќуприја, поради основано сомнение дека сторил кривично дело производство и пуштање во промет штетни производи. Како што соопшти МУП, 30 деца на возраст од четири до 17 години побарале лекарска помош поради симптоми на труење поради консумирање сладолед и ледени освежителни пијалоци на саемот во Чуприја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img