More

  Пред 70 години, две момчиња беа сменети по породувањето во болница. Сега добија извинување

  spot_img

  Тоа беше едноставен домашен комплет за ДНК тест, божиќен подарок, кој засекогаш ги промени животите на двајца Канаѓани. Ричард Бове од крајбрежниот град Сешелт, Британска Колумбија, пораснал верувајќи дека е домороден Американец цел живот, но тестот што го направил покажал дека има мешавина од украинско, ашкеназиско еврејско и полско потекло. Отприлика во истото време и на речиси 2.400 километри оддалеченост, сестрата на Еди Амброуз од Винипег, Манитоба, која била израсната во украинско семејство, направила ДНК тест и открила дека не е поврзана со Еди.

  Наместо тоа, Бове беше нејзиниот биолошки брат.

  Ова доведе до откритие што го промени животот: дека двајца мажи – Ричард Бове и Еди Амброуз – се родени во ист ден во иста болница во малиот град Арборг, Манитоба, во 1955 година, но се смениле по раѓањето.

  Речиси 70 години подоцна – Бове и Амброз добија официјално извинување од премиерот на Манитоба, Ваб Кинев, за траумата што ја претрпеа како резултат на конфузијата.

  „Се кревам денес да упатам извинување кое е одамна задоцнето, за дејствијата што оштетија две деца, две групи родители и две семејства во текот на многу генерации“, рече Кинеу во законодавното собрание во Манитоба, пренесува Би-Би-Си.

  „Понекогаш од нас се бара да ја разбереме емпатијата и сочувството со тоа што ќе размислиме како е да се оди во чевлите на друга личност“, истакна премиерот.

  „Ако таа изјава е вистинита, нашите почесни гости овде денес можеби ќе го разберат сочувството и емпатијата на ниво на кое малкумина од нас можат да пристапат.

  Во раните години, двајцата водеа сосема различни животи, изјави нивниот адвокат Бил Ганг за Би-Би-Си.

  Бове, 68, беше одгледан Метис, член на домородните луѓе на Канада со мешано абориџинско и европско потекло.

  Неговиот татко починал кога тој имал три години, оставајќи го одговорен за неговите помали браќа и сестри, додека неговата мајка се борела со загубата.

  Тој посетувал дневно училиште за абориџини, а подоцна бил насилно одземен од неговото семејство во Шеесеттите години – политика на асимилација во Канада каде што децата од абориџините биле или сместени во згрижувачки семејства или посвоени надвор од нивните заедници.

  Во меѓувреме, Амброуз порасна на фарма во рурална Манитоба, „со семејство со љубов и поддршка од украинско потекло“, рече Гагне, каде што слушаше украински народни песни пред спиење. Иако подоцна бил посвоен откако останал сирак на 12-годишна возраст.

  Шокантната вистина
  Во текот на својот живот, Амброуз никогаш не бил свесен за неговото домородно потекло.

  Со години, Бове беше горд што управуваше со единствениот домороден рибарски брод на брегот на Британска Колумбија.

  „Сега сфаќа дека сите се автохтони освен него“, рече Ганг. „Има огромна адаптација на нивните животни приказни.

  Во своето извинување, Кинев рече дека животите на двајцата мажи донекаде се преклопувале со текот на годините.

  Како дете, Амброуз побарал од една девојка од соседниот град да биде во неговиот бејзбол тим на одмор, рече Кинев, не знаејќи дека таа всушност е неговата биолошка сестра.

  И кога бил тинејџер, љубовта на Бове кон риболов го приземјила на истиот брег како и неговата биолошка сестра, фрлајќи прачка до него – двајцата не знаеле дека се во роднинска врска.

  И покрај загубите, Ганге рече дека и двајцата се многу горди на тоа што станале и на семејствата што ги одгледале. Со откритието тие стекнале ново семејство.

  Амвросиј се поврзал со своите биолошки роднини и станал член на федерацијата Манитоба Метис.

  Бове исто така планира да се поврзе со своето биолошко семејство, а неговите две возрасни ќерки оттогаш ја истетовираа „Амброз“ на рацете за да го означат презимето што би го имал нивниот татко.

  Двајцата мажи, исто така, побарале правно застапување преку Ганг за да побараат извинување и финансиска компензација од провинцијата Манитоба, јавува Би-Би-Си.

  Ганге рече дека покраината првично не ги коментирала нивните маки и тврдела дека болницата каде што се случила грешката била под управа на општината и затоа не е нејзина одговорност.

  Но, откако промената на владата доведе до изборот на Кинеу – првиот абориџински премиер на Манитоба од 1887 година, тонот се промени.

  Извинувањето е значајно признание „дека е направена грешка што ги погодила сите нив“, рече Ганг, мислејќи на Бове и Амброз, како и на нивните семејства.

  „Премиерот, во име на покраината, гласно и в лице рече „ова не требаше да ви се случи“ и мислам дека тоа е важно признание“.

  Сепак, немаше информации дали мажите ќе добијат паричен надомест, т.е кој Ганг рече дека ќе продолжи да се залага за тоа.

  Адвокатот од Винипег успешно бараше компензација во минатото за други Канаѓани кои беа сменети при раѓање, но во тие случаи, поединците се родени во федерални болници.

  Бове и Амброз се третиот познат случај на конфузија при раѓање во Манитоба. Уште два случаи беа пријавени во атлантската провинција Њуфаундленд.

  Ганг рече дека е тешко да се знае колку се ретки или вообичаени овие приказни.

  Тој истакна дека Бове и Амброз дошле до откритието случајно, благодарение на комплетот за ДНК тест.

  „Ова е само моја претпоставка, но верувам дека додека комплетите за домашни тестови за ДНК стануваат се пораспространети, ќе најдете и други слични случаи“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img