More

  Драма за време на големата акција: Дилерот бегаше од полицијата. Кокаинот е пронајден закопан во шума

  Полицијата ги соопшти деталите од акцијата во која вчера почнаа апсењата на дилери во Истра и околината на Загреб. Се сомневаат дека за една година од продажба на разни лекови заработиле над 650.000 евра.

  Во акцијата се вклучени десетмина осомничени на возраст од 29 до 49 години, а се товарат за злосторничко здружување и трговија со дрога. Вчера известивме дека се уапсени девет лица, додека едно, како што сега е потврдено, е во истражен затвор. Според информациите од полицијата, еден осомничен се обидел да избега и со својот автомобил удрил во полициско возило.

  Како шверцувале дрога?
  Инаку, се сомнева дека на почетокот на минатата година биле формирани две групи кои почнале да се занимаваат со набавка, транспорт и препродажба на дрога на нелегалниот нарко пазар во Истра. Двајца организатори се уапсени вчера во Пула.

  Дуото организирало транспорт на големи количини хероин, марихуана и амфетамини од Загреб и околината до Пула, каде дрогата била складирана, а подоцна и препродавана. Клиентите беа потрошувачи, но и помали препродавачи.

  ПУ на Истра
  Двете злосторнички здруженија во некои случаи постапувале самостојно, додека во некои случаи членовите на злосторничките здруженија соработувале меѓу себе, истражителите реконструирале.

  Огромен профит од продажбата на лекови
  Тие беа обвинети дека продале најмалку 10 килограми хероин, што резултирало со материјална добивка од најмалку 250.000 евра, која ја поделиле меѓу себе.

  Освен тоа, продале и најмалку 15 килограми хероин, 15 килограми амфетамин и 20 килограми марихуана, со што незаконски заработиле околу 406.500 евра.

  Запленети се и многу дрога
  Во текот на целата кривична истрага запленети се дури 12,2 килограми кокаин, околу 11 килограми марихуана, речиси осум килограми амфетамин, околу половина килограм хероин и 422 грама МДМА.

  Како што е утврдено, еден од осомничените го набавил овој кокаин од се уште непознато лице, а потоа го закопал во шумата во Запрешиќ.

  Од осомничените се земени неколку мобилни телефони, дигитална вага и пари за кои се претпоставува дека потекнуваат од продажба на дрога.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img