More

  Познати детали за крунисувањето на Чарлс: Ќе биде поскромно и ќе означи нова ера

  spot_img

  Сега, кога кралицата Елизабета Втора е погребана, британската монархија се подготвува за крунисување на новиот крал – нејзиниот син Чарлс III.

  Според британските медиуми, тој посакува крунисувањето да не биде помпезно како она на неговата мајка во 1953 година.

  Неговата цел е да ја прикаже монархијата како поскромна и да најави нова ера која веќе започна со неговото владеење. Наводно, дури размислуваат и крунисувањето да го направат на 2 јуни, истиот ден кога го имаше покојната кралица, пишува RTL.

  „Операција Златен глобус“
  „Операција Златен глобус“ е името на планот за крунисувањето на Чарлс, кој започна истиот ден кога умре кралицата. Извори блиски до кралскиот двор открија дека очекуваат церемонијата да биде „пократка, помала и поевтина“ од онаа каде што неговата мајка беше крунисана за кралица во 1953 година, а покрај тоа, некој што ќе и оддаде почит на кралицата ќе биде вклучен во свечениот дел. Ќе се заштеди и поради економската и енергетската криза, со цел монарсите да се претстават како луѓе кои се грижат за оние кои се поугнетени.

  Додека традиционалните аспекти на церемонијата се очекува да останат непроменети, се очекува кралот да ја прослави различноста што го плени со децении. Тој во Лондон ќе ги покани припадниците на различни вери, вклучувајќи христијани, муслимани, Евреи, Хиндуси и Будисти, кои ќе бидат дел од церемонијата.

  Кралот моментално одмара
  Не се очекува да бидат објавени планови во наредните денови бидејќи кралот и кралицата моментално одмараат. По погребот, тие полетаа за Балморал, каде што тој и Камила ќе ја поминат најмалку следната недела, можеби и повеќе – во Бирхал, стариот дом на кралицата Мајка на Ројал Дисајд, чиј имот е веднаш до Балморал.

  Од смртта на неговата мајка, Чарлс присуствуваше на бројни кралски функции, ги посети сите четири нации на Обединетото Кралство, беше домаќин на светските лидери во Бакингемската палата и го предводеше своето семејство за време на погребот во понеделникот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img