More

  12 работи од кои треба веднаш да се ослободите од кујната

  spot_img

  Кујните треба да бидат исполнети со корисни и значајни предмети, но тие често стануваат преполни простории полни со работи кои ретко или никогаш не се користат, а организацијата на предметите често е проблем.

  Експертите за внатрешен дизајн открија за Insider од кои работи и елементи од кујната треба да се ослободиме бидејќи создаваат само конфузија.

  Исчистете ја работната површина
  Ако нешто во кујната мора да биде чисто, тогаш тоа е работната плоча. Ништо не остава впечаток на нечистотија и нечистотија како натрупаната работна површина, истакнуваат експертите.

  Ако имате многу работи на него, тогаш е потешко да се готви и исчисти површината. Ослободете се од сите непотребни хартии и ситници кои не ги користите секојдневно. Ослободете се и од украсите, таму навистина не се потребни.

  Избегнувајте отворени полици
  Експертите за внатрешен дизајн истакнуваат дека отворените полици во кујната се лоша опција. „Тие визуелно создаваат неред и бараат постојано чистење и средување за да изгледаат добро“, забележуваат тие.

  Ако веќе сакате да прикажете нешто во кујната, подобро е да изберете кабинет со стаклени врати, па ќе се собира помалку прашина.

  Не ви треба завидна колекција чаши за вино
  Колку и да сакате да пиете вино, навистина не ви требаат сите видови чаши за вино. Освен ако не живеете во замок со винарска визба и помошен персонал, доволни се сенаменските чаши за вино, а можеби и специјални чаши за шампањ.

  Експертите советуваат да инвестирате во пофини очила за свечени прилики, а за секојдневна употреба користете некои поевтини.

  Подарете или продадете комплет ножеви
  Освен ако не сте професионален готвач, тогаш не ви требаат 24 различни ножеви. Иако трговците ќе се обидат да ви продадат милион различни ножеви, ви требаат само три, велат експертите – голем готвачки нож, назабен нож за леб и еден мал остар нож.

  Наместо да инвестирате во три квалитетни ножеви отколку во комплет од 30 прилично бескорисни.

  Реорганизирајте или подарете огромни книги за готвење
  Иако тие можат да послужат како одлична инспирација, книгите за готвење можат исто така да го натрупуваат просторот и да создадат визуелен хаос. Ослободете се од оние што не ги користите секој ден.

  На пример, ако користите еден или два рецепти од една книга за готвење, копирајте ги или копирајте ги наместо да ја чувате целата книга.

  Ослободете се од украсите на кабинетите
  Кујната мора првенствено да изгледа чиста и пространа, а разните мали украси на кабинетите само придонесуваат за визуелниот хаос, а да не зборуваме за собирање прашина.

  Наместо ситници и украси во кујната, растение ќе изгледа подобро.

  Декорациите со генерички фрази се непотребни
  Кој и да дојде да ве посети ќе знае дека е во кујната ако на ѕидот нема огромна вилушка или лажица со порака за храна.

  Експертите советуваат наместо тоа да изберете убаво парче уметност што ќе се вклопи во атмосферата на кујната.

  Фрлете ги старите кујнски крпи
  Платните полни со дамки кои повеќе не можат да се мијат, само го расипуваат изгледот на кујната. Ослободете се од оние со истечен рок.

  Фрлете ги зачините кои никогаш не сте ги користеле и ако им поминал рокот
  Понекогаш имаме тенденција да ги чуваме зачините и надвор од нивниот рок на траење. Но, иако ова се суви зачини кои навистина можат да траат долго, тие имаат и рок на траење, па проверувајте го од време на време.

  Исто така, веројатно имате некои зачини кои никогаш не ги користите – ослободете се од нив.

  Дали навистина ви треба тостер?
  Одлично е да се пече домашен леб од време на време, но ретко кој вработен тоа го прави редовно.

  Иако тостерот е одлична опција, тој обично е огромен и скап апарат. Луѓето илјадници години подготвуваат леб во кујнски прибор, истакнуваат експертите, па затоа и сега нема потреба од специјални апарати.

  Освен ако не печете леб секој ден, тостерот навистина не е неопходен дел од кујната.

  Подреди ја фиоката полна со „ѓубре“
  Речиси секоја кујна има барем една фиока која, по правило, е исполнета со сосема бескорисни ситници како што се менија за испорака, мали пакувања кечап и, на пример, стари батерии.

  Заменете ги сите овие работи со прибор за готвење што редовно го користите.

  Фрлете ги сите производи за чистење што не ги користите
  Кујната ќе изгледа поуредно и почисто ако се ослободите од работите што навистина не ги користите. Ова особено се однесува на просторот под мијалникот, кој често е исполнет со непотребни средства за чистење.

  Средствата кои се веќе полупразни ставете ги на почетокот на плакарот за што побрзо да ги потрошите, а оние што не ги користите ставете ги во складиште.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img