More

  Повеќе од 20.000 вработени ја напуштија фабриката на најголемиот добавувач на Apple

  spot_img

  Повеќе од 20.000 вработени, повеќето од нив нововработени кои сè уште не работеле на производна линија, ја напуштиле фабриката на добавувачот на Apple Foxconn во Женгжу, Кина, изјави извор на Foxconn за Reuters.

  Истиот извор рече дека овие заминувања ќе ја комплицираат претходната цел на компанијата да продолжи со целосно производство до крајот на ноември. Сè се случува по работните немири кои го потресоа производството во најголемата фабрика за iPhone во светот. Foxconn одби да ги коментира тврдењата.

  Откажувањето дојде откако компанијата во четвртокот понуди 10.000 јуани (1.396 долари) на вработените кои сакаа да се откажат и да ја напуштат фабриката погодена од хаосот.

  Работничките немири во фабриката во Женгжу што започнаа во средата ги одбележаа ретки сцени на отворени протести во Кина, поттикнати од тврдењата за одложени плати и фрустрација поради строгите ограничувања на СОВИД-19.

  Друг извор на Foxconn запознаен со ова прашање рече дека некои нови вработувања го напуштиле кампусот, но не појасни колку работници заминале. Лицето забележа дека тековното производство не е засегнато од заминувањата, бидејќи новиот персонал сè уште треба да помине низ курсеви за обука пред да може да почне да работи на мрежата.

  Немирите доаѓаат во време кога Кина бележи голем број на инфекции со СОВИД-19 и се бори со се повеќе карантини кои поттикнаа фрустрација кај граѓаните низ целата земја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img