More

  Илон Маск најави враќање на суспендираните профили на Твитер

  spot_img

  Новиот сопственик и шеф на „Твитер“, Илон Маск, најави дека следната недела ќе ги врати суспендираните сметки на корисниците на неговата социјална мрежа доколку не го прекршат законот, повлекувајќи ги смирувачките изјави што ги даде кога ја презеде контролата.

  Запрашан во средата во анкетата на својот профил дали Твитер треба да понуди „општа амнестија на суспендираните сметки под услов да не го прекршиле законот или да испратиле спам на срамен начин“, 72,4 отсто од околу 3,16 милиони луѓе одговориле „Да!“.

  „Народот проговори, амнестијата почнува следната недела“, напиша Маск на Твитер на американскиот празник Денот на благодарноста, објавувајќи ја пораката „Vox Populi, Vox Dei“ (Гласот на народот е гласот на Бога).

  Со таа изрека, во саботата тој ја рехабилитираше наредбата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кому му беше забранет пристапот до социјалните мрежи по нападот на Капитол во Вашингтон во јануари 2021 година.

  Лидерот на „Тесла“ и „Спејс Екс“ одлуката за Трамп ја донесе по слична анкета за неизвесна репрезентативност на Твитер, кога тесно мнозинство (51,8 отсто) од 15 милиони гласачи се изјаснија за враќање на републиканскиот милијардер, кој нема твитнато откако е обновена неговата нарачка.

  Илон Маск во неколку наврати објасни дека го купил Твитер бидејќи верува дека оваа платформа е „дигитален јавен плоштад“ од суштинско значење за демократијата во светот.

  Најбогатиот човек на светот смета дека умереноста на содржината е премногу рестриктивна, но неговата апсолутистичка визија за слободата на изразување предизвикува страв од наплив на злоупотреба – дезинформации, говор на омраза на социјалните мрежи.

  Затоа, многу брендови веќе ги суспендираа трошоците за реклами на Твитер, што е 90 проценти зависно од овие приходи.

  Слободарскиот претприемач најпрво се обиде да ги смири, потсетувајќи ги на крајот на октомври дека правилата (се уште) не се променети и вети дека нема да донесе никаква одлука за враќање на нарачката пред создавањето на „Совет за модерација на содржината“.

  Но, огласувачите кои ветија дека ќе ги задржат своите трошоци под услов да биде формиран советот за умереност „го прекршија договорот“, напиша тој во вторникот како оправдување за враќањето на нарачките, ја започнаа неговата платформа.

  Неколку големи брендови, вклучувајќи ги Фолксваген, Џенерал Моторс и Џенерал Милс, објавија дека ќе престанат да се рекламираат на Твитер откако Маск го презеде.

  Илон Маск, сепак, се чини дека има граница: тој посочи дека нема да ја врати наредбата на екстремно десничарскиот американски заговорник Алекс Џонс, кој веќе неколку години беше тужен од родителите на жртвите од оружениот напад во Њутн. Училиштето Сенди Хук (Конектикат) поради неговото тврдење дека масакрот е само изведена претстава на противниците со оружје.

  Елон Маск беше многу критикуван за неговите избрзани одлуки на чело на Твитер: од масовни отпуштања до хаотично започнување на нови функции.

  Неколку пати дневно ги отфрла сите критики на неговата сметка која има 118 милиони следбеници, меѓу кои многумина го исмејуваат, провоцираат и лично го напаѓаат.

  Но, милијардерот ризикува да биде надминат од регулаторите бидејќи Твитер мора да се усогласи со регулативите на ЕУ, вклучително и Законот за дигитални услуги (DSA), кој треба да ги обврзе платформите брзо да ја отстранат нелегалната содржина и да се борат против дезинформациите.

  Агенцијата АРКОМ, француската „медиумска полиција“, ја потсети калифорниската група на Маск за нејзините „обврски“ и побара од неа до четврток да „потврди“ дека е „способна“ да се справи и „да ја информира за развојот на нејзините човечки и технолошки ресурси“ посветени на тоа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img