More

  Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

  - Advertisement -

  Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл ќе ја толкува внукот на кралот на попот, кој почина во 2009 година, Џафар Џексон, синот на Џермејн Џексон. Продуцентот Греам Кинг рече дека е целосно воодушевен од „оживувањето“ на Мајкл од страна на Џафар. На фотографијата 26-годишниот Џафар и тетката Ла Тоја, која неколку пати настапувала во Словенија.

  Џафаар Џексон, синот на музичарот Џермејн Џексон, на Инстаграм напиша дека е почестен што може да ја оживее приказната на својот вујко. „Се гледаме наскоро“, додаде тој во пораката упатена до обожавателите на Мајкл Џексон. Филмот се очекува да започне со снимање оваа година.

  „Не мислам дека постои уметник толку моќен, харизматичен и музички гениј како Мајкл Џексон“, изјави Фуква неодамна за Variety, „Но, неверојатно е возбудливо да се гледа како Џафар го оживува Мајкл. Кога првпат го запознав, веднаш ми беше јасно дека има природна способност да го имитира Мајкл, како и одлична хемија со камерата. Чувствував и духовна врска со вујко ми“.

  Филмот Мајкл сеопфатно ќе фрли светлина врз животот на Џексон, кој е познат по хитовите како Били Џин, Beat It и Thriller, меѓу другите. Неговиот ексцентричен начин на живот и обвинувањата за сексуална злоупотреба на деца подоцна фрлија сенка врз неговиот имиџ. Поп-ѕвездата, кој како дете настапуваше на сцената со своите браќа и сестри, почина во 2009 година на 50-годишна возраст.

  Филмот Мајкл ќе биде продуциран во соработка со поверениците на наследството на Џексон, а вклучен е и продуцентот Греам Кинг, кој работеше како продуцент на биографскиот филм Боемска рапсодија. Беше импресиониран од 26-годишниот Џексон: „Не можевме да најдеме подобар актер за биографијата на Мајкл. Неверојатно е да се гледа како го оживува Мајкл“. Сценариото е во рацете на трикратниот номиниран за Оскар Џон Логан, кој меѓу другите ги потпиша сценаријата за филмовите Гладијатор и Скајфол. Џафар има одобрение и од личноста која најдобро го познава Мајкл – неговата мајка Кетрин, која рече дека Џафар го „отелотворува“ нејзиниот син. „Толку е прекрасно да се види како го продолжува наследството на Џексон како забавувач и изведувач“, изјави таа за Холивуд Репортер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img