More

  Пет видови на овошје кои можат да го забрзаат метаболизмот

  spot_img

  Овошјето е фантастичен додаток на секоја диета, нуди бројни здравствени придобивки покрај одличниот вкус. Полн е со есенцијални хранливи материи, антиоксиданси и влакна кои помагаат во чистење на телото, го поттикнуваат метаболизмот и промовираат губење на тежината. Со вклучување на одредени видови овошје, можеме дури и да ги подобриме природните процеси на детоксикација на телото, да го забрзаме метаболизмот и слабеењето, велат диететичарот и нутриционист Пола Доебрич и докторот д-р Кубанич Такирбашев. Тие ги избраа најдобрите опции.

  1. Папаја

  Богата со влакна, папаја помага во подобрување на варењето и го промовира здравјето на цревата со отстранување на токсините од дигестивниот тракт. Папаја исто така е преполна со ензим наречен папаин, кој помага во варењето и апсорпцијата на протеините, што доведува до поефикасен метаболизам.

  „Папаја е богата со папаин, ензим кој помага за ефикасно разградување на протеините во дигестивниот тракт, што придонесува за подобро варење. Оваа дигестивна поддршка ја подобрува апсорпцијата на хранливи материи и придонесува за ефикасноста на метаболизмот. Покрај тоа, неговите антиоксиданси придонесуваат за детоксикација, помагајќи да се елиминираат штетните материи кои можат да ги попречат метаболичките процеси“, вели д-р Такирбашев за SheFinds.

  2. Лимон

  Лимонот содржи влакна богати со пектин, кои помагаат да се намали гладот ​​и да се одржи чувството на ситост, а со тоа помага и за регулирање на тежината. Покрај тоа, пиењето вода со лимон може да ја подобри хидратацијата, што е важно за одржување на метаболичките функции и целокупното здравје.

  „Лимоните се кисело овошје полно со витамин Ц и лимонска киселина. Овие киселини ги стимулираат ензимите во црниот дроб кои промовираат детоксикација. Оваа поддршка за функцијата на црниот дроб ја зголемува способноста на телото ефикасно да ги елиминира токсините, што може да ги оптимизира метаболичките процеси“, објаснува докторот.

  3. Замрзнати или свежи боровинки

  Боровинките содржат витамини и минерали кои ја подобруваат метаболичката функција, помагајќи му на телото поефикасно да согорува калории. Тие имаат низок гликемичен индекс, кој помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта и спречување на скокови на инсулин и го намалува складирањето на маснотии.

  „Боровинките се полни со антиоксиданси, витамин Ц, фолна киселина и калиум. Тие се и одличен извор на влакна“, истакнува Доебрих.

  4. Замрзнати или свежи малини

  Високата содржина на влакна во малините промовира здраво варење и редовно празнење на дебелото црево и помага да се елиминираат токсините. Витамините и минералите во малините, како што е манганот, промовираат подобар метаболизам, што може да придонесе за губење на тежината.

  „Малините се одличен извор на антиоксиданси и се полни со витамин Ц, влакна и манган“, забележува диететичарот.

  5. Црвено грозје

  Природната сладост на црвеното грозје може да ја намали желбата за шеќер, што помага да се намалат висококалоричните закуски и ги поддржува целите за слабеење. Покрај тоа, добро е и за одржување на метаболизмот.

  „Црвената боја се должи на антиоксидансите наречени антоцијани, а не треба да се каже дека свежото грозје е супериорен извор на ресвератрол кога станува збор за детоксикација“, заклучува Доебрих.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img