More

  Дали знаете колку е корисна кората од лубеницата?

  spot_img

  Лубеницата е кралица на летото, освежителна и сочна, омилено овошје на многумина – што всушност е зеленчук. Но, во оваа прилика нема да навлегуваме во вековни дебати за разликата помеѓу овошјето и зеленчукот, туку ќе се занимаваме со интересни начини на користење на кората од лубеницата.

  Дали знаевте дека кората од лубеница се користела уште од античко време, но со текот на времето, во општество фокусирано на потрошувачката, паднало во заборав?

  Меѓутоа, со зголемената свест за одржливоста и напорот да се искористи што е можно повеќе отпад за други цели, таа повторно почна да ја ужива старата слава. Затоа, наместо да ја фрлате во био-отпад, прочитајте за што можете да ја користите кората од лубеница:

  Придобивките од кората на лубеницата
  Кората од лубеницата е богата со хранливи материи како што се магнезиум и калиум, влакна и природни амино киселини, што значи дека помага во контрола на холестеролот, ја забавува апсорпцијата на шеќер во крвта и го намалува крвниот притисок кај возрасните со хипертензија.

  Белите и зелените делови од лубеницата може да се користат за смути, може да се сечкаат во салата, а од нив се прави мармалад.

  Кората од лубеницата е исто така полна со придобивки за кожата. Откако ќе го исецкате во блендер, смесата можете да ја употребите како крем за да ја нахраните кожата, да го отстраните вишокот маснотии од површината на кожата, да го ублажите црвенилото на кожата или болката од изгореници…

  Исто така, кората од лубеницата може да се користи како природен компост за ѓубрење на растенијата, како храна за домашни животни како зајаци, свињи или кокошки, пренесува Крстарица.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img