More

  Никогаш не фрлајте семки од лубеница: Тие се вредни за здравје, но и за убавина!

  spot_img

  Грицкањето семки од лубеница ќе го подобри изгледот на вашата кожа, која ќе стане посветла, ќе изгледа поздраво и ќе старее побавно. Го подобруваат метаболизмот и се добри за здравјето на срцето.

  Во нашиот регион најмногу се фрлаат семки од лубеница, додека, на пример, во Тајланд се високо ценети и се важен прехранбен производ. Луѓето таму со задоволство ги јадат, но се извезуваат и низ целиот свет – свежи, сушени или во прав.

  На пример, кесичка со малку повеќе од 100 грама сушени и сечкани семки од чај се продава на Амазон за 13 долари (околу 85 куни).

  За да ги искористите нивните придобивки за здравјето и убавината, не е доволно само да ги голтнете цели додека јадете лубеница, бидејќи на тој начин тие само ќе поминат низ дигестивниот систем без да ги искористат нивните придобивки. Важно е да ги исецкате или гризнете и така да ги јадете.

  Можете да ги сомелете во прав кој подоцна се додава во оброците, соковите… Или, пак, испржете ги на тава и грицкајте ги. Ако ги исушите и исецкате, ќе добиете одличен чај, пренесува 24сата.

  Еве зошто е добро да ги јадете:

  Тие содржат важни амино киселини
  Тие содржат аргинин, лизин, глутаминска киселина, триптофан и други важни амино киселини кои нашето тело не може да ги произведе самостојно. Тие се важни, на пример аргининот го подобрува метаболизмот и го подобрува сексуалното здравје, како и здравјето на срцето.

  Богати се со магнезиум, ликопен…
  Сто грама семки од лубеница содржи 139 проценти од препорачаната дневна потреба (RDA) за магнезиум. Тој е минерал важен за многу работи, вклучувајќи го и здравјето на кардиоваскуларниот систем и нормализирање на крвниот притисок.

  Ликопенот е важен антиоксиданс, во кој изобилува и семките од лубеницата. Добро е за здравјето на срцето и за машката плодност. Тие исто така содржат многу витамини од групата Б, како што се ниацин, фолна киселина, пантотенска киселина, тиамин и рибофлавин.

  Одлични се за убава кожа и коса
  Грицкањето на овие семки ќе го подобри изгледот на вашата кожа, која ќе стане посветла, ќе изгледа поздраво и ќе старее побавно. Тие содржат масни киселини кои имаат способност да ја хидратираат, ја зајакнуваат и омекнуваат кожата и ја штитат од акни и други кожни проблеми.

  Тие исто така ќе направат вашата коса да блесне – таа ќе стане поздрава, посилна и посјајна. Семките од лубеницата содржат и бакар, кој помага во производството на меланин, пигментот одговорен за бојата на кожата и косата, пренесува stethnews.com.

  РЕЦЕПТ ЗА ЗДРАВ НАПИЛОК

  Сварете околу 30 семки во литар вода околу десет минути. Изладете ја, процедете ја и испијте ја таа течност. Овој пијалок е добар за одбрана на организмот од бактерии и за чистење на бубрезите од камења и песок.

  НАПРАВЕТЕ ЗДРАВИ закуски

  Прво исушете ги и печете околу 25 минути на средна температура. Одвреме-навреме додавајте малку вода во која сте ја раствориле солта. Вака подготвените јами се многу вкусни закуски.

  Белиот дел од лубеницата е исто така здрав
  Во белиот дел од лубеницата, кој е до самата кора и најчесто завршува во ѓубрето, има изобилство од витамини Б6, Ц, А, магнезиум, цинк и калиум. Содржи и аминокиселина цитрулин, која е одлична за здравјето на срцето и крвните садови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img