More

  Папата верува дека одлуката за благослов на истополови двојки ќе биде прифатена. „Освен Африканците, тие се посебен случај“

  spot_img

  Папата Франциско во интервју објавено во понеделникот рече дека е убеден дека критичарите на неговата одлука да дозволи благослов за истополовите парови на крајот ќе го добијат, освен за Африканците кои се „посебен случај“ бидејќи за нив „хомосексуалноста е нешто „лошо“. од културна гледна точка“.

  Благослововите беа одобрени минатиот месец во документот Fiducia Supplicans (Молитвено доверба), кој предизвика широка дебата во Католичката црква, со особено силно противење од африканските бискупи.

  „Оние кои насилно протестираат припаѓаат на мали културни групи“, изјави Фрањо за италијанскиот весник Ла Стампа, додавајќи: „Африканците се посебен случај: за нив хомосексуалноста е нешто „лошо“ од културна гледна точка, тие не толерираат тоа.”

  „Но, генерално, верувам дека постепено сите ќе бидат убедени во духот на декларацијата „Fiducia Supplicans“ на Дикастеријата за доктрина на верата: нејзината цел е да вклучи, а не да дели“, продолжи Папата.

  Уште минатата недела, Френсис изгледаше дека го призна отпорот што го предизвика документот, особено во Африка, каде бискупите го отфрлија и каде во некои земји истополовите активности може да резултираат со затвор или дури и смртна казна.

  Тој рече дека при давањето благослов, свештениците треба „природно да го земат предвид контекстот, чувствителноста на тоа каде се живее и најсоодветните начини да се направи тоа“.

  Френсис во интервју за La Stampa потврди дека на 11 февруари треба да го пречека претседателот на родната Аргентина во Ватикан и дека конечно постои можност да ја посети земјата.

  Тој рече дека неговиот план за 2024 година во моментов вклучува патувања во Белгија, Источен Тимор, Папуа Нова Гвинеја и Индонезија.

  Зборувајќи за своето здравје, кое во последните години е нарушено поради хоспитализирање, проблеми со движењето и откажани патувања и настани, 87-годишниот Папа рече: „Има болка, но сега е подобро, добро сум.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img