More

  Гидеон Леви – од ционист до критичар на еврејската татковина: Израелците живеат во негирање, резултатот е слепило

  spot_img

  Според израелскиот левичарски новинар и писател Гидеон Леви, единствениот излез од нерешливиот конфликт е една држава за сите, за Евреите и за Палестинците, со еднакви права. Денешниот новинарски ветеран некогаш поддржуваше цинични идеи, но прерасна во критичар на еврејската татковина. „Израел го негира тоа, тоа е единствениот начин на кој успева да одржи толку години окупација – па дури и да создаде држава во 1948 година“, изјави тој за списанието Политико. Решението со две држави, смета тој, денес веќе не е можно.

  Идејата дека израелските Евреи некогаш би се согласиле да го сменат еврејскиот карактер на државата изгледа многу неверојатна, пишува Politico.

  Во неговите 20-ти, Леви бил ционист, служел како помошник и портпарол на тогашниот лидер на израелските лабуристи Шимон Перес. Но, тој полека прерасна во контроверзен критичар на неговата еврејска татковина, наведувајќи го она што тој го гледа како морално слепило на Израел за влијанието на воената акција и окупацијата на Палестинците, пишува Politico.

  Промената не беше ненадејна – започна кога тој „отпатува како новинар на окупираните територии“, рече тој.

  Гидеон Леви за N1: Израелската пропаганда продава лага дека народ без земја дошол во земја без народ

  „Пред 32 години ми се јави еден пријател. Тој беше пратеник и ми кажа дека доселениците корнеле маслинки на една старица на Западниот Брег. И тогаш, знаете, неколку недели подоцна, [беше] друга приказна. А потоа уште еден. И сфатив дека ништо не знаеме“, се сеќава тој.

  Ветеранот на конфронтациите со лутите противници и толпи, Леви со години добива смртни закани за неговото пишување. И сето тоа дојде до израз за време на војната во Газа во 2014 година, откако тој ги обвини израелските борбени пилоти за воени злосторства во нивните бомбардирања. Реакцијата беше „хистерија“, рече тој. Стотици ги откажаа своите претплати, компаниите повлекоа реклами, весниците изгубија 3 милиони шекели приход, а пратениците од партијата Ликуд побараа да му се суди за предавство. Нему му беа доделени и телохранители бидејќи „беше опасно да се излезе на улица“.

  „Па, дали би го напишал со истиот тон денес? Не сум сигурен“, рече тој.

  Покрај неговата редовна колумна за весникот Хаарец – кој израелскиот министер за комуникации го обвини дека објавува „лажлива, поразителна пропаганда“ – 70-годишниот Леви, исто така, имаше место на телевизија до неодамна, но беше исфрлен за време на војната.

  Сепак, сегашниот конфликт предизвика нова реакција на неговата работа.

  „По 7 октомври немаше смртни закани, туку нешто позагрижувачко. Некои од моите најдобри пријатели ми го свртеа грбот затоа што многу левичари ги сменија своите ставови“, рече тој.

  А според Леви, „избегнувањето е некако поболно“.

  „Го изгубив мојот мал систем за поддршка и тоа навистина не е лесно затоа што почнувате да се преиспитувате: „Дали може да биде единствениот кој ги гледа работите поинаку? Можеби нешто не е во ред со тебе?’ Но, не мислам така“, изјави тој за Политико.

  Леви рече дека сега е „повнимателен“ со своите зборови.

  „Мислам, не внимавам, но повеќе размислувам“, објасни тој.

  „Израелците живеат во негирање – резултатот е слепило“
  Интервјуерот забележува дека критичарите на Леви не гледаат на тоа така, и дека се чини дека тој не изгубил ништо од неговата способност да го шокира мејнстрим Израел.

  „Израел негира“, рече тој. „Тоа е единствениот начин на кој тој успева да одржи толку години окупација – па дури и да создаде држава во 1948 година“.

  „Имав можеби 20 години кога првпат го слушнав зборот Накба“, рече Леви, мислејќи на бегството на околу 700.000 Палестинци за време на арапско-израелската војна во 1948 година.

  „Израелците живеат во негирање, а резултатот е слепило. И благодарение на тие ѕидови што ве штитат, не можете да видите што правите“, додаде тој.

  Неговиот аргумент е потресен ако се земе предвид дека тој е син на имигранти од Судетска земја во Чехословачка, кои го направија мачното патување во Палестина во 1939 година. Што би му рекол сега татко му?

  „Тој не би бил среќен“, призна Леви.

  И повеќето Израелци не се задоволни со него, бидејќи Леви тврди дека единствениот излез од нерешливиот конфликт е една држава за сите, и Евреите и Палестинците, со еднакви права. Тој вели дека решението со две држави повеќе не е можно – иако во таа точка повеќето Израелци се согласуваат со него, бидејќи анкетите покажуваат растечки скептицизам за целата идеја за целосно независна палестинска држава.

  Сепак, идејата дека израелските Евреи некогаш би се согласиле да го сменат еврејскиот карактер на државата изгледа многу неверојатна и пресилен.

  Според истражувањето на Истражувачкиот центар Пју во 2016 година, израелските Евреи низ религиозниот спектар покажале силна приврзаност кон идејата Израел да остане еврејска држава и татковина на Евреите ширум светот. Повеќето од учесниците рекоа дека Израел им бил даден на Евреите од Бога и дека еврејската држава е неопходна за долгорочен опстанок на еврејскиот народ. И повеќето Евреи кои се согласуваат заслужуваат повластен третман во Израел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img