More

  Трамп ја смени реториката околу Украина и ја нападна Европа: „Премести се!“

  spot_img

  Доналд Трамп во четвртокот рече дека опстанокот на Украина е важен за Соединетите држави, промена на тонот неколку дена пред Претставничкиот дом на САД, предводен од републиканците, да гласа за пакетот помош од 61 милијарда долари за Украина.

  Поранешниот претседател не го поддржа пакетот и го посвети најголемиот дел од својата објава на својата платформа Truth Social на поплаките дека европските сојузници на САД не трошат доволно за поддршка на Украина. Некои десничарски републиканци ја протолкуваа најавата како сигнал дека тој се противи на сегашниот пакет помош, иако Доналд Трамп тоа не го кажа експлицитно.

  Сепак, објавата се чини дека е едно од првите признанија на Трамп дека опстанокот на Украина е важен безбедносен интерес на САД. Минатата година, на прашањето за конфликтот во интервју за Си-Ен-Ен, Трамп одби да каже дали сака Украина да ја добие војната со Русија.

  „Зошто Европа не може да даде толку пари колку што Соединетите Американски Држави инвестираа за да и помогнат на земјата во очајна потреба“, напиша тој во четвртокот.

  „Како што сите се согласуваат, опстанокот и силата на Украина треба да бидат многу поважни за Европа отколку за нас, но исто така е важно и за нас! ЗАПОЧНЕТЕ ГО ЕВРОПА!“

  Објавата на Трамп дојде еден ден откако тој ја пофали Полска, по средбата во кулата Трамп во Њујорк со полскиот претседател Анджеј Дуда. Поранешниот претседател и полскиот лидер разговараа за предлогот на Дуда членките на НАТО да трошат најмалку 3 отсто од својот бруто домашен производ за одбрана, изјави претставник на кампањата. Во моментов од нив се бара да потрошат најмалку два отсто од БДП.

  Републиканскиот претседател на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, рече дека домот ќе гласа за пакетот помош за Украина во сабота, и покрај жестоките приговори од десното крило на неговата пратеничка група.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img