More

  Папата ги пречека бегалците кои дојдоа во Европа преку хуманитарни коридори

  - Advertisement -

  Папата Франциско во Ватикан ја пречека група дезертери кои дојдоа во Европа преку хуманитарни коридори. Се вели дека преку нив во Европа пристигнале околу 6.000 луѓе. Во својот говор, Френсис изрази жалење за февруарскиот бродолом на брод со дезертери на југот на Италија и нагласи дека на луѓето треба да им се понудат легални патишта до старото копно.

  Папата Франциско денеска во Ватикан прими група дезертери кои дојдоа во Европа преку хуманитарни коридори. Во официјалното соопштение, тој изрази жалење за несреќата на брод со дезертери кај италијанскиот брег на 26 февруари и предупреди дека ќе мора да наредат се за да се спречат вакви несреќи.

  Папата Франциско потоа во својот говор за време на настанот истакна дека е неопходно на бегалците и на дезертерите да им се понудат легални патишта преку кои лесно ќе можат да стигнат до Европа, пренесува италијанската агенција Анса.

  Истовремено, тој ја истакна важноста на т.н хуманитарни коридори, кои беа основани од католичката заедница Сант’Еџидио од Италија и претставуваат алтернатива на опасниот премин преку Медитеранот. Ним им помагаат и некои земји од ЕУ, кои издаваат визи и за најранливите мигранти.

  Според француската агенција АФП, околу 6.000 луѓе дошле во Европа преку тие коридори, од кои многумина присуствувале на приемот на папата. Френсис особено ја пофали храброста на дезертерите кои ги преживеаја тешките услови во логорите во Либија.

  При прскањето на пребеганите, Папата им се заблагодари и на луѓето кои им помогнале да се прилагодат на новиот живот и рече дека „добредојде е првиот чекор кон мирот“.

  Во меѓувреме, во Италија го идентификуваа телото на мажот кој се удави во споменатиот бродолом во близина на калабрискиот град Кутро пред три недели. Во несреќата загинаа најмалку 87 лица, меѓу кои 35 деца. 26 робови биле помлади од 13 години, понатаму наведува Анса.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img