More

  Пакистанските сили убиле седум вооружени лица во близина на границата со Авганистан

  spot_img

  Пакистанските безбедносни сили убиле седум вооружени лица во размена на оган во југозападната провинција Балучистан, која граничи со Авганистан, соопшти денеска пакистанската армија.

  Квета е главен град на покраината Белуџистан, каде што националистите на Балу, исламските милитанти и групата Исламска држава извршија многу напади врз безбедносните сили во последниве години.

  Покраината Белучистан, богата со гас, која се граничи со Авганистан и Иран, повеќе од две децении е место на бунт на балошките националисти против централната влада во Исламабад. На почетокот тие сакаа удел во располагањето со ресурсите на покраината, но подоцна побараа целосна независност на областа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img