More

  Ова е најубавата европска плажа во 2023 година: Не за капење, само за гледање

  spot_img

  Најубавата плажа на светот е во Бразил, но најубавата плажа во Европа е на Исланд, а нејзината убавина е и опасна по живот.

  Како дел од годишните награди Traveller’s Choice, Tripadvisor објави листа на најубави плажи во светот во 2023 година, а како најсилна предност на стариот континент, на четврто место, се најде плажата на Исланд, која е позната по своите сурова средина и темни приказни.

  Плажата Рејнисфјара во Вик, Исланд е прогласена за најубава во Европа, но ова не е плажа на која ќе уживате во сончање и капење.

  Оваа туристичка атракција е позната по својот црн песок, кој настанал со истурање на лава во океанот и е опкружен со високи карпи, а силните морски струи предизвикуваат бранови високи и до 40 метри, пренесува Index.hr.

  Фановите на серијата „Game of Thrones“ ќе ја препознаат како една од локациите за снимање, а многу туристи на оваа плажа ги загубија животите обидувајќи се да направат совршена фотографија.

  Плажата ја мијат силни северноатлантски бранови кои доаѓаат во непредвидливи интервали, а туристите кои ќе се приближат премногу до водата ризикуваат да бидат фрлени на карпите од брановите, поради што најдобро е да се восхитувате на нејзината убавина од безбедно растојание.

  Инаку, првото место на листата на најубави плажи во светот во 2023 година го зазеде бразилската плажа Баја де Санчо, до која се стигнува по камени скали и е украсена со совршен бел песок и тиркизно море.

  Меѓу најубавите се плажата Игл во Аруба, Кабелската плажа во Австралија, плажата Грејс Беј на островите Туркс и Каикос, Праја да Фалезија во Португалија, плажата Раданагар во Индија, Спиаџа деи Конигли на италијанскиот остров Лампедуза, плажата Варадеро на Куба. и Ка’ Бич анапали во Хаваи.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img