More

  Пјонгјанг вели дека ќе ја зајакне својата армија додека не ја елиминира „американската закана“

  spot_img

  Севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон Хуи изјави дека Пјонгјанг ќе продолжи да ја зајакнува својата армија додека не ја елиминира заканата од САД и сојузниците на Вашингтон.

  Изјавата на Чое Сон Хуи е одговор на изјавата на седумте најразвиени земји во светот – САД, Германија, Велика Британија, Франција, Италија, Јапонија и Канада, со кои се осудува севернокорејското тестирање на нова интерконтинентална балистичка ракета.

  Пјонгјанг најави повеќе „офанзивни“ акции поради заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореја, тврдејќи дека маневрите се подготовка за „сеопфатна нуклеарна војна“.

  „Погрешно е да се мисли дека само Вашингтон има право и способност да изврши нуклеарен напад“, рече Чое Сон Хуи, пренесува Ројтерс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img