More

  Отказ доби човекот кој го депортира Ѓоковиќ од Австралија

  spot_img

  Алекс Хок, министерот за имиграција на австралиската влада и човекот кој заедно со поранешниот премиер Скот Морисон е најодговорен за депортацијата на Новак Ѓоковиќ, доби отказ, што предизвика бран од ентузијазам кај навивачите на првиот светски рекет.

  Хок на крајот на мај замина од каде што замина две години, додека за негов заменик беше избран Ендрју Џејмс, а многу љубители на „белиот спорт“ го окарактеризираа овој исход како „карма што возвраќа“:

  Потсетуваме, Хок во јануари одлучи Ѓоковиќ да биде депортиран од Австралија и покрај тоа што судот првично пресуди во корист на Ѓоковиќ. Хок потоа ја искористи својата дискреција да го врати Ѓоковиќ во притвор, а потоа да го отстрани од земјата, оставајќи го Новак да не може да се натпреварува на Австралија Опен.

  Таа одлука предизвика крајно бурни реакции низ тенискиот свет, па отказот што го доби послужи и како причина за славење меѓу фановите на до неодамна најдобриот играч на планетата.

  Кој е Алекс Хок

  Александар Џорџ Хок, како што гласи целото име на австралискиот министер, стана пратеник во локалниот парламент на 24 ноември 2007 година, како член на Либералната партија, во која членува од 1995 година. Во 2007 година, кога стана парламентарец, започна неговиот политички подем.

  По стекнувањето искуство во парламентот, Хок постепено напредувал и добивал сè поважни позиции во државата. Тој беше помошник министер за имиграција од 19 јули 2016 до 20 декември 2017 година.

  Во мај 2019 година беше назначен за министер за меѓународен развој и помошник министер за одбрана, а една година подоцна, во декември 2020 година, стана министер за имиграција, државјанство, услуги за мигранти и мултикултурни прашања.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img