More

  Ким Кардашијан обвинета дека го оштетила култниот фустан на Мерлин Монро

  spot_img

  Приватниот музеј кој го поседува култниот фустан на Мерлин Монро дозволи тој да биде трајно оштетен кога и го позајми на ѕвездата Ким Кардашијан за нејзината посета на настанот на славните Мет Гали минатиот месец, објави во средата колекционер на предмети поврзани со Монро.

  Платинестата русокоса Кардашијан блесна, но предизвика и полемики кога облече прекрасен тесен фустан, кој Монро го носеше во 1962 година за да му ја отпее на тогашниот американски претседател Џон Кенеди „Среќен роденден, господине претседателе“.

  Скот Фортнер, колекционер кој води веб-страница посветена исклучиво на Монро, објави фотографии од крем фустанот украсен со кристали пред и откако го носеше Ким Кардашијан.

  Фотографиите по носењето ги направи пријателот на Фортнер, кој го виде фустанот изложен на Рипли, верувале или не! во Лос Анџелес, кој е сопственик на фустанот и кому Кардашијан и дозволи да го носи.

  Се чини дека фотографиите покажуваат мало оштетување на ткаенината во близина на куките што го држат фустанот, но и кристали кои висат на конецот додека некои недостасуваат.

  Наводното оштетување на фустанот, кој Рипли го купи на аукција за рекордни 4,8 милиони долари, во последните денови предизвика огромни критики на социјалните мрежи.

  Во објава на својот Инстаграм профил во средата, Фортнер рече дека „ја обвини Рипли што дозволила да се носи фустанот“.

  „Чувствувам дека секоја ѕвезда на која ќе и биде понудена можност да ја носи оваа облека многу веројатно ќе ја искористи можноста. Има причина зошто некој би сакал да го носи. Само што се испостави дека Ким К. Сега е трајно оштетен и веројатно ќе се оштети без разлика кој го носел“, рече Фортнер.

  Рипли не одговори на истрагата на АФП за наводите во средата попладне. Музејот на почетокот на мај ја објави можноста Кардашијан да носи фустан.

  „Голема грижа е да се зачува ова парче историја. Со совети на конзерватори за облека, проценители, архивари, осигурување, состојбата на облеката беше најприоритетна“, велат од музејот.

  Кардашијан, која наводно била на жестока диета за да се вклопи во легендарниот фустан, не одговорила на обвинувањата на нејзините социјални мрежи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img