More

  Опасна снежна бура со ефект на езеро парализираше делови од државата Њујорк

  spot_img

  Опасна снежна бура со т.н со ефектот на езерото ги парализираше западните и северните делови на американската држава Њујорк, а се верува и дека предизвика смрт на две лица кои починаа од срцев удар додека го расчистуваа снегот, чија висина во некои места достигна речиси еден метар.

  Тежината на бурата варираше во голема мера благодарение на бизарниот феномен на „езерскиот ефект“, кој вклучува ледени ветрови кои купуваат влага од потоплите езера и испорачуваат снег во тесни појаси.

  Жителите на некои делови од градот Бафало се разбудиле од татнежот на ветрот, силните налети на ветерот и повремените грмежи, додека на само неколку километри северно паднале само неколку сантиметри снег, а синото небо можело да се види низ пукнатини во облаците.

  Досега најлоши врнежи имаа јужно од градот. Училиштата се затворени, како и железничките станици во Бафало, Нијагарините водопади и Дипи. Многу летови се откажани на меѓународниот аеродром Бафало Нијагара.

  Се верува дека бурата е одговорна за двете смртни случаи, изјави официјален претставник на округот Ири Марк Полончарц. Како што напиша тој на Твитер, овие смртни случаи се „поврзани со срцев удар поради напорите да се расчисти снегот“.

  Гувернерката на државата Њујорк, Кети Хочул, вчера прогласи вонредна состојба во нејзините западни делови, вклучувајќи ги и населбите долж источните брегови на езерото Ири и Онтарио.

  Вонредната состојба се однесува на 11 окрузи, а сообраќајот на тешки камиони е забранет по дел од меѓудржавниот 90.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img