More

  Неколку загинати во руски и украински напади

  spot_img

  Најмалку седум лица се повредени во руските напади врз градот Харков во североисточна Украина во текот на ноќта. Во исто време, украинската армија наводно ги одбила нападите на руските беспилотни летала над неколку места низ земјата. Во исто време, Светската здравствена организација проценува дека повеќе од 14.000 луѓе се раселени во Харков во последните десет дена откако руската армија започна копнена офанзива во овој регион на североистокот на Украина.

  Руски и украински напади оставија неколку мртви.

  Руските власти известуваат за двајца загинати од украински напади во рускиот пограничен регион Белгород и окупираната област Доњецк во источна Украина.

  „Непријателот цела ноќ го напаѓа Харков“, изјави гувернерот на регионот Харков Олег Синегубов за Дава на мрежата Телеграм. Според него, седум лица се ранети во руските напади врз овој украински регион во текот на ноќта, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Покрај Харков, руската армија во текот на ноќта нападна и други украински региони, меѓу кои Одеса, Миколаев и Днепропетровск. Воздухопловните сили на Украина соопштија дека собориле 28 од 29 руски беспилотни летала низ целата земја.

  Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека повеќе од 14.000 луѓе се раселени во Харков во последните десет дена откако руската армија започна копнена офанзива во овој регион во североисточна Украина.

  „Повеќе од 14.000 луѓе се раселени за неколку дена, а речиси 189.000 од нив сè уште живеат на 25 километри од границата со Русија и се соочуваат со големи ризици поради тековните борби“, рече претставникот на СЗО во Украина Јарно Хабихт.

  Продолжуваат и нападите на украинските сили врз областите долж границата со Русија и во делови од областа Доњецк на источниот фронт, кои се под руска контрола.

  Гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков денеска соопшти дека едно лице загинало во напад со дрон врз автомобил кај селото Октабрски, во близина на границата со Украина, а уште три лица се повредени. Уште едно лице е убиено во украински напад во градот Доњецк, објавија тамошните проруски власти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img