More

  Објавено е ново видео од падот на американскиот „невидлив“ авион

  spot_img

  На социјалните мрежите е објавено видео од падот на американски борбен авион на носачот на авиони „USS Carl Vinson“.

  Станува збор за борбен авион „F-35C“, еден од најмодерните „невидливи“ борбени авиони во светот, кој при рутинска операција удрил врз носачот на авиони, се лизнал и паднал во морето. Пилотот се спасил со исфрлање на седиштето, изјавија претставници на морнарицата. Во инцидентот се повредени пилотот и шесте членови на екипажот на американскиот носач на авиони.

  Новата снимка покажува како „F-35C“ се приближува до носачот додека во позадина се слуша гласот на контролорот на летот кој му кажува на пилотот да се откаже од слетувањето. Сепак, „F-35C“ удира во палубата и дополнително се лизга и паѓа од носачот во морето. Некои делови од авионот паднале, а се гледа дека се запалил.

  Претходно се појави видео на кое се гледа како авион лебди на површината на морето пред да потоне. Воената морнарица на САД претходно најави дека ќе се обиде да го подигне авионот од морското дно, пред се поради фактот што содржи доверлива технологија. Но, аналитичарите велат дека станува збор за исклучително сложена операција, која според нив ќе биде под специјален надзор на Кина.

   

   

  Кина тврди дека целото Јужно Кинеско Море е нејзино

  Иако морнарицата не соопшти точно каде се случила несреќата во Јужното Кинеско Море, Пекинг тврди дека целото Јужно Кинеско Море (околу 3,3 милиони квадратни километри) припаѓа на кинеска територија, а своите тврдења ги поткрепи со изградба на серија воени бази на островите. Покрај тоа, кинеската морнарица и крајбрежната стража неуморно патролираат во водите на Јужното Кинеско Море.

  Соединетите Држави не се согласуваат со тврдењата на Кина за територијалноста на Јужното Кинеско и користат маневри и операции како што е она што го вклучува носачот на авиони „USS Carl Vinson“ за да ја промовира сопствената теза за „слободна и отворена индо-пацифичка област“.

  Кинеската влада официјално не ја коментираше несреќата, а државните медиуми јавуваат за неа, повикувајќи се на странски медиуми. Но, аналитичарите интервјуирани од Cи-Ен-Ен се уверени дека Кинезите ќе сакаат да го погледнат потонатиот „F-35C“.

  Што би можела Кина да направи со американскиот авион?

  – Кина ќе се обиде да го лоцира и прегледа авионот со помош на подморници и подморници кои се специјализирани за длабоки нуркања – изјави за Си-Ен-Ен, Карл Шустер, поранешен началник на операции во американскиот Команден разузнавачки центар на Пацификот.

  Шустер вели дека е можно Кина да го бара правото да го повлече авионот од дното на океанот, наведувајќи ја неговата теза дека Јужното Кинеско Море и припаѓа на Кина.

  – Повлекувањето на авионите со помош на комерцијални средства или средства на крајбрежната стража може да му овозможи на Пекинг едноставно да каже дека ги отстранува потенцијалните еколошки опасности или ја отстранува странската воена опрема од нејзините територијални води – рече Шустер. Но, други аналитичари веруваат дека таквата операција би претставувала преголем политички ризик за Кина.

  Не верувам дека Пекинг има стомак за тоа, но …

  – Со отворено влегување во таква операција, Кина би ризикувала ескалација на тензиите со САД. Не верувам дека Пекинг има стомак за тоа – рече Колин Кох од Сингапурската школа за меѓународни односи.

  – Но, можеме да очекуваме Кинезите внимателно да го следат секој обид на Американците да го извадат авионот на површина – додаде тој.

  Со оглед на фактот дека операцијата за извлекување на авионот „F-35C“ на површината може да трае со месеци, за очекување е дека американската морнарица ќе задржи неколку бродови во близина на местото на несреќата. Колку време ќе трае засега не е познато бидејќи податоците за длабочината на океанот на местото на несреќата се непознати.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img