More

  Обилни врнежи на северот на Италија: реката Ламбро поплави делови од Милано

  spot_img

  Надојдената река Ламбро, поради обилните дождови кои го зафатија северниот дел на Италија, понекогаш минуваше низ ридовите во Милано и поплавуваше делови од градот.

  Италијанската метропола Милано и земјата Ломбардија беа зафатени од обилни врнежи. Сè повеќе ги загрижува издигнувањето на реката Ламбро, која во средата понекогаш минуваше по ридовите и поплавуваше делови од градот.Во Милано морале да спасат маж кој бил заглавен во барака и му се заканувала надојдената река Ламбро. Наводно, на безбедно се евакуирани и неколку возачи кои останале затрупани во поплавените подвозници.

  Во градот Монци превентивно ги затворија сите училишта во близина на реката. Локалните власти ги повикаа жителите да не ги користат своите автомобили.

  Покрај Ламбра, во средата вечерта преку ридовите премина и реката Севесо, поплавувајќи ги миланските населби Нигурада, Бикока и Исола.

  Ломбардија од почетокот на неделата се соочува со обилни врнежи од дожд, а во вечерните часови се очекува да се интензивираат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img