More

  Нов ден, нов инцидент: кратко по полетувањето се запали моторот на авион Боинг

  spot_img

  Нов ден, нов инцидент: кратко по полетувањето се запали моторот на авион Боинг
  Нов ден, нови проблеми на американскиот производител летал Боинг. Овој пат безбедносниот инцидент бил пријавен од Индонезија, патничкиот авион на индонезиската државна авиокомпанија морал принудно да слета веднаш по полетувањето, бидејќи еден од моторите се запалил.

  Американскиот производител на авиони Боинг во последните години се справува со се повеќе безбедносни инциденти.

  Овојпат безбедносниот инцидент бил пријавен од Индонезија. Патничкиот авион на националната компанија Гаруда Индонезија со 468 патници на покривот морал принудно да слета веднаш по полетувањето, бидејќи еден од моторите се запалил, пренесува Индипендент.

  Авионот, кој бил наменет од индонезискиот град Макасар за Медина во Саудиска Арабија, потоа безбедно слетал. Патниците и екипажот се евакуирани, во инцидентот нема повредени. Патниците потоа биле сместени во блискиот хотел на неколку часа, по што биле договорени за заменски лет, кој бил истиот ден, пишува Индипендент.

  На видеото и фотографиите кои ги сподели компанијата Jacdec на социјалната мрежа X се гледа пожарот кој наеднаш „пукнал“ од моторот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img