More

  Новото истражување за сексот откри поразителни податоци за младите мажи

  spot_img

  Што кажуваат овие податоци? Истражувањето на Центарот за истражување Пју го разгледа статусот на врската на младите возрасни во нивните 20-ти години во САД во 2022 година. Речиси половина од сите млади возрасни се сингл, со 34 проценти од жените и неверојатни 63 проценти од мажите.

  Имено, едно ново истражување покажа дека мажите во 20-тите имаат двојно поголема веројатност да бидат сингл отколку жените на иста возраст, а експертот за врски од Лондон Наталија Кобилкина објасни зошто е тоа така. Повеќе од три од пет мажи во нивните 20-ти веројатно се сексуално неактивни или осамени, покажа истражувањето, како што пренесува Zaphedna.rs.

  На пример, во САД, сексуалната активност наводно е најниска во 30-тите години. Но, Кобилкина откри што би можело да ја предизвика оваа празнина и што треба да направат мажите за да ја променат ситуацијата, пишува Дејли Стар.

  „Мажите поминуваат многу време на работа, хоби, теретана и средба со пријателите. Сè е полесно од средба со жени. На пример, може да биде сигурен дека нема да биде одбиен во работата и дека им се допаѓа на колегите. Но, ако сака да запознае жена, мора да се потруди. „Не сите мажи денес сакаат да одвојат време да го направат тоа“, вели таа.

  Истражувањето исто така откри дека 30 отсто од младите мажи во 2019 година изјавиле дека немале секс во изминатата година. Тоа е во споредба со околу 20 проценти од младите жени. Новата ера на еднаквост ги овласти младите жени и, во многу случаи, ги отстрани младите мажи од равенката.

  „Многу жени почнуваат да ги изневеруваат мажите и, ако жената е поуспешна од мажот, многу често престанува да го почитува. Повеќе би сакала да најде „посилен маж“ кој ќе ја возбудува“, вели експертот.

  Само половина од слободните мажи активно бараат врска или дури и случајни состаноци, а според истражувањата тој број опаѓа. Наталија рече дека уште една причина за малиот број кај мажите е тоа што многумина всушност претпочитаат гледање порнографија отколку секс.

  „Мажите гледаат многу социјални мрежи, гледаат многу порнографија и мислам дека многу од нивните потреби се задоволуваат без да мора да излезат. И мислам дека тоа им станува навика“, вели Фред Рабиновиц, психолог од Универзитетот во Редландс.

  Дополнителна причина, тврди Наталија, потекнува од детството.

  „Многу мажи денес растат во разведени семејства и никогаш не виделе дека нивниот татко прави романтичен гест“, истакнува таа.

  За среќа, можеби постои „противотров“ за сексуалните проблеми на оваа машка генерација.

  „Мажите треба да им дадат време на жените и да внимаваат на нив. Покажете ѝ дека е многу посебна за вас, поминувајте време заедно, прашајте ја што сака“, советува таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img