More

  Нови израелски напади: „Газа не може да си дозволи да изгуби повеќе болници“

  spot_img

  Непосредно пред полноќ во вторникот, израелската армија со дрон го гаѓаше бегалскиот камп Нур Шамс на окупираниот Западен Брег, при што загинаа четворица мажи. Неколку смртни случаи од израелски напади денеска се пријавени и од Газа, каде што беа принудени да ги евакуираат сите 320 пациенти од Европската болница во Хан Јунис на југот од палестинската енклава.

  Хан Јунис, заедно со некои други области во јужниот дел на Газа, е сцена на обновено принудно раселување на палестинското цивилно население, откако израелските сили наредија евакуација на 250.000 луѓе таму.Веднаш до просторот за кој е наредена евакуација се наоѓа и Европската болница, поради што од таму ги повлекле сите 320 пациенти. „Во време кога пристапот до здравствена заштита е итно потребен, поразително е да се види болница со 650 кревети не во функција“, коментира генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус на мрежата X.

  Повеќето од пациентите беа префрлени во блиската болница Насер, која веќе беше опколена и упадната од израелските сили за време на сегашната офанзива. Таму, како и на друго место во опустошената палестинска енклава, здравствените работници се борат со недостиг од опрема и лекови.

  „Газа не може да си дозволи да изгуби повеќе болници“, напиша Тедрос и повторно повика на прекин на огнот.

  Врз основа на досегашното искуство, се очекува да следи копнена офанзива во областа за која израелската армија планирала да се евакуира. Во меѓувреме, израелските сили продолжуваат со гранатирање на други делови од енклавата. Според катарската телевизија Ал Џезира, во денешните напади на северот и во централниот дел на Газа загинале најмалку десет лица.

  Уште четворица Палестинци на возраст меѓу 20 и 25 години беа убиени од окупаторските сили на Западниот Брег во вторникот вечерта. Според израелската армија, авионот удрил во „терористичка ќелија во областа Нур Шамс“. Според палестинската новинска агенција Вафа, Израелците го извршиле нападот со дрон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img