More

  НАТО испраќа свој специјален пратеник во Украина

  spot_img

  Членките на НАТО одлучија да испратат специјален пратеник во Киев, проширувајќи ја цивилната јурисдикција на западната воена алијанса во Украина, изјави портпаролот на Алијансата за германската новинска агенција dpa.

  Високиот претставник ќе има задача да ја координира политичката и практичната поддршка на Алијансата на терен додека Украина продолжува да се брани од руска инвазија.

  Одлуката за испраќање постојан специјален пратеник доаѓа во пресрет на самитот на НАТО од 9 до 11 јули во Вашингтон, каде што се очекува лидерите за првпат официјално да усвојат план за координирање на воената помош за Украина во рамките на официјалната мисија наречена НАТО безбедносна помош и обука. за Украина (NSATU).

  Засега не се знае кој ќе биде назначен на новата функција во Киев. Портпаролот рече дека се ќе биде подетално познато по официјалната процедура за избор.

  НАТО има официјално претставништво во Киев речиси десет години, вклучително и канцеларија за врски, како и центар за информации и документација кој постои од 1990-тите.

  Ова претставништво, меѓу другото, е задолжено за контакти со украинските министерства и власти во унапредување на политичкиот дијалог и практичната соработка.

  Новата официјална мисија на НАТО ќе ја надгледува и обуката на украинските војници во земјите членки на НАТО. Досега, земјите-членки на Алијансата ја координираа воената помош не преку самиот НАТО, туку преку неформалната Контакт група за одбрана на Украина предводена од САД.

  Сепак, европските сојузници беа загрижени за тоа колку би можеле да се потпрат на Контакт групата предводена од САД доколку Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД во ноември, сомневајќи се во неговата подготвеност да продолжи со воените напори на Украина во војната со Русија.

  Седиштето на NSATU ќе биде во Визбаден, Германија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img