More

  Не ги игнорирајте симптомите: 20 знаци дека сте под голем стрес

  spot_img

  Хроничниот стрес обично тивко, но постојано влијае на нашиот организам кој доживува и памти се. Научете да ги препознавате симптомите кои не предупредуваат дека е време да го промениме нашиот начин на живот.

  Стресот, кој може да биде физиолошки, биолошки или психолошки, е одговор на човечкото тело на штетните фактори од животната средина. Стресните реакции имаат многу негативен ефект врз луѓето и придонесуваат за развој на многу болести, и физички и психолошки нарушувања. Заедно со благите и минливи нарушувања како што се главоболка, краткотрајна несоница, блага анксиозност, нарушувањата може да се претворат во сериозни и трајни што доведуваат до развој на некоја физичка болест или анксиозно растројство.

  Подолу се дадени некои од симптомите кои укажуваат дека сте под голем стрес.

  1. Уморни сте без разлика на адекватното количество сон
  Спиете редовно и доволно, но дури и по добар ноќен сон се чувствувате многу уморни и би сакале веднаш да се вратите во кревет.

  2. Тешко е да се разбудите наутро
  Поради изложеност на долготраен стрес, надбубрежната жлезда навремено не излачува доволно од хормонот кортизол, кој најчесто го поттикнува производството на енергија во нашето тело наутро и ни помага да се разбудиме.

  3. Немирни соништа и кошмари
  Со количината на сон, бројот на позитивни и убави соништа прогресивно се зголемува. Но, кога сме нервозни и напнати, почесто се будиме, што ја намалува можноста за достигнување на фазата на спиење во која уморните и оптоварени соништа се заменуваат со позитивни и опуштени слики.

  4. Имате силна желба за солена храна
  Хроничниот стрес доведува до нерамнотежа во количината на електролити во телото, па затоа одвреме-навреме ни треба нешто солено.

  5. Се чувствувате вртоглавица кога ќе станете од седечка, лежечка или клекната положба
  И ова е директна последица на недостатокот на електролити.

  6. Тежок ПМС и нередовни менструации
  Во телото се лачи вишок на стрес хормони, што пак влијае на нерамнотежата на половите хормони. Сето ова резултира со силни симптоми на ПМС и неправилен циклус. Болните менструални грчеви се јавуваат двапати почесто кај жените под стрес отколку кај оние кои не се под негово влијание.

  7. Често настинувате
  Хроничниот стрес доведува до опаѓање на имунитетот, што го отежнува нашето тело да се бори против бактериите и вирусите со кои сме опкружени и ја губи отпорноста кон нив.

  8. Одеднаш веќе не знаете како да се справите со стресните ситуации
  Некогаш лесно ги пречекувавте и брзо го наоѓавте вашиот пат откако ќе се соочите со некој проблем, но сега едноставно не знаете од каде да започнете и како да го намалите чувството на паника. Ова се случува затоа што по долга изложеност на стресни ситуации, нашата способност да толерираме и да се спротивставиме на стресот значително се намалува.

  9. Не можете да поминете ниту еден ден без кофеин или енергетски пијалоци
  Дали треба да сварите кафе или да пиете енергетски пијалоци за да се чувствувате помалку уморни и да го разбистрите умот? Вашите природни резерви на енергија се исцрпени поради стрес.

  10. Викенд главоболки
  Послаби главоболки или поинтензивни мигрени може да се појават за време на викендот, кога нивото на стрес и напнатост паѓа.

  11. Ненадејна појава на акни
  Воспалената кожа исто така може да биде знак за стресен начин на живот. Доколку ве мачат ваквите мозолчиња, третирајте ја кожата со препарати кои содржат салицилна киселина или бензоил пероксид и некомедогена хидратантна крема која нема да ја исуши кожата. Доколку кожата не реагира позитивно во текот на неколку недели, задолжително посетете дерматолог.

  12. Кожни болести
  Чешање, атопичен дерматитис или себореја се кожни болести кои се засноваат на емоционалното оптоварување на хроничниот стрес.

  13. Појава на нови алергии
  Хормоните на стресот го стимулираат лачењето на имуноглобулин Е, протеин во крвта кој е одговорен за алергиски реакции во телото.

  14. Абдоминални болки
  Иако поврзаноста помеѓу анксиозноста и абдоминалната болка сè уште не е доволно проучена медицински, во многу студии е докажано дека абдоминалните грчеви се предизвикани од нервоза и други симптоми на стрес, како што се анксиозност и страв.

  15. Ненадејно зголемување или губење на тежината
  Не сте направиле никакви промени во исхраната, но одеднаш се здебелувате или нагло слабеете. Стресот може да предизвика хормонални промени кои исто така влијаат на вашата тежина. Тоа особено влијае на работата на штитната жлезда, а необјаснивото зголемување и слабеење се еден од знаците дека тироидата прави проблеми.

  16. Проблеми со горушица
  Најчесто е предизвикана од храната и пијалоците кои ги консумираме, но металоидите можат да бидат и резултат на стрес, кој исто така стимулира прекумерно лачење на киселина во желудникот.

  17. Често се чувствувате вознемирени
  Стресот влијае не само на нашата физичка, туку и на нашата психичка состојба. Долготрајната изложеност на стрес може да предизвика напади на паника, со кои обично не можеме да се справиме без стручна помош.

  18. Не можете да се фокусирате
  Порано бевте педантни, точни, брзи и ефикасни, но сега едноставно не можете да се фокусирате на работата и обврските? Стресот си го направи своето.

  19. Заборавност и губење на остроумноста
  Дали ви треба долго време да ја расчистите главата, не можете да ги организирате мислите и често заборавате? Сето тоа се последици од стресот.

  20. Претерувате со воен порок
  Наместо неколку цигари дневно, испушете цела кутија одеднаш без никаков проблем. Поради чувството на притисок во стресни ситуации, повеќето луѓе бараат утеха во штетен порок, пренесува Zapodzena.hr.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img