More

  Ќе врне снег послаб отколку што очекувавме, важи портокаловото предупредување

  spot_img

  Агенцијата за животна средина издаде портокалово предупредување за југозападниот дел на земјата и за централна Словенија поради силниот ветер. Поради снежните услови издадено е портокалово предупредување за јужната половина од земјата. Снежната линија попладне ќе се спушти на надморска височина од околу 700 метри, а навечер и во среда навечер на места во централна и јужна Словенија уште пониска. Од североисток ни се приближува студениот фронт, на места веќе врне.

  Во Помурје и делови од Штаерска и Корушка веќе врне дожд. Можна е и поединечна појава на грмежи при минување на фронтот попладне, снежната линија ќе почне да се спушта попладне и ќе се спушта на надморска височина од околу 700 метри.

  „Во појасот од Горењска до Корушка се очекува да наврнат 30 до 60 милиметри врнежи. На повисоките места над околу 800 метри може да наврнат околу 20 сантиметри снег“, соопштија од Агенцијата за животна средина на Република Словенија (Арсо). Поради јужниот снег на места можни ќе бидат врнежи од снег и над 500 метри.

  Во меѓувреме, Neurje.si известува дека границата за врнежи од снег може да се спушти под 500 метри надморска височина во случај на значително заладување и обилни врнежи.

  Прогноза на ново паднат снег Фото: Neurje.si
  И додека утринските температури и понатаму се движеа меѓу 12 и 23 Целзиусови степени, попладне ќе се движат само од 1 до 9 °C.

  Истовремено, во Приморска попладне и навечер можни се многу силни налети на невреме кое ќе надмине сто километри на час, додека засилен североисточен ветер за краток период ќе дува и на други места во Словенија, изјави Ева Безек, дежурен метеоролог во Арс, објавија за СТА.

  Поради силниот дожд Арсо за денеска од 14 до 23 часот издаде портокалово временско предупредување за југозапад, според метеорологот, можна е и трамонтана. Поради силниот ветер Арсо издаде и портокалово метео предупредување за централна Словенија, поточно за денеска меѓу 13 и 15 часот.

  Поради попладневните и вечерните снежни услови издадено е портокалово метео предупредување за југоисточниот и југозападниот дел од земјава. Во останатиот дел од земјава денеска, претежно за попладне, издадено е жолто метео предупредување.

  Внимавајте како се движат врнежите.

  Една чиста и мирна ноќ е доволна за настинка
  Во текот на ноќта врнежите ќе престануваат и ќе се разведрат до средината на утрото. Невремето во Приморска ќе слабее. На некои низини ќе се формира магла. Најниските утрински температури ќе бидат меѓу нула и четири во среда, околу минус два во алпските котлини, а во среда наутро покрај морето околу седум степени.

  Нестабилното време ќе се задржи и во четврток, а локални врнежи се уште ќе има. Во петок ќе биде претежно ведро со студено утро.

  Според прогнозите на Арса, приливот на студен поларен воздух кон Алпите ќе продолжи најмалку една недела или уште повеќе. „Со тоа втората половина на април ќе биде забележливо поладна од првата. Од среда утринските температури претежно од нула до пет, а највисоките дневни температури од 10 до 15 Целзиусови степени“, најави Арс.

  Зголемената облачност донекаде ќе не заштити од опасноста од мраз, но доволна е една ведра и мирна ноќ ноќните температури во внатрешноста на Словенија да се спуштат под нулата. Со раниот развој на растенијата оваа година, ова може да предизвика мраз, предупреди Арс во објава на социјалната мрежа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img