More

  Најздравото кафе на светот: Значително помага при слабеење

  spot_img

  Ако не можете да замислите утро без кафе, тогаш ќе бидете среќни кога знаете дека еден вид на овој пијалок значително ги намалува мастите!

  Една од главните причини зошто експертите често им помагаат на луѓето кои сакаат да изгубат сало од стомакот е тоа што овој тип на маснотии, познат и како висцерална маст, може да се наталожи и да доведе до здравствени компликации како што се срцеви заболувања или дијабетес тип 2 со текот на времето.

  Според нутриционистот Лорен Манакер, едно од најдобрите кафиња за пиење кога сакате да го намалите салото од стомакот е црното кафе.

  „Иако во кафето има многу вкусови и адитиви, најдобар избор кога се обидувате да ослабете е да пиете црно, домашно кафе. Кафето со кофеин природно содржи многу соединенија кои промовираат губење на тежината. Тоа е пијалок без калории полн со антиоксиданси кои можат да бидат фантастични додатоци за слабеење“, рече таа.

  Една студија на Харвард внимателно следеше 126 учесници во текот на 24 недели. Тие откриле дека пиењето околу четири шолји кафе дневно има мало или никакво влијание врз отпорноста на инсулин, но е поврзано со губење на телесните масти. Еден од истражувачите истакна дека овој ефект се должи на содржината на кофеин во кафето и неговата способност да го забрза метаболизмот.

  Друго истражување, сепак, покажа дека пиењето најмалку две шолји кафе на ден е поврзано со маснотии во долниот дел на стомакот, без разлика дали кафето е без кофеин или без кофеин. Овие истражувачи од Универзитетот Англиа Раскин веруваат дека биолошки активните соединенија во кафето можат да помогнат при губење на тежината.

  Ако сте некој што сака слатко кафе, нема ништо лошо во тоа! Доколку моментално се обидувате да го намалите салото од стомакот, важно е да се напомене дека другите кафиња треба да ги замените со црни, пишува krstarica.com.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img