More

  Најголемиот напад со беспилотни летала врз Израел, насочен кон седиштето на Северната команда

  spot_img

  Либанскиот Хезболах соопшти дека лансирал ракети и вооружени дронови на девет израелски воени локации во координиран напад, интензивирајќи ги непријателствата на јужната граница на Либан втор ден по ред.

  Нападите беа извршени како одмазда за израелскиот напад во вторникот, во кој загина висок командант на Хезболах на терен.

  Хезболах во соопштение наведува дека истрелал ракети Качуша и Фалак врз шест локации на израелската армија. Нивната телевизија Ал-Манар објави повеќе од 100 ракети истрелани одеднаш.

  Во соопштението се наведува дека тој лансирал беспилотни летала и во седиштето на израелската северна команда, во седиштето на разузнавачката служба и во касарната. Безбедносен извор изјави за Ројтерс дека најмалку 30 нападни беспилотни летала биле истрелани одеднаш, што е најголемиот напад со беспилотни летала во војната досега.

  Хезболах поддржан од Иран и Израел разменуваат оган од почетокот на војната во Газа во октомври, но тензиите нагло се зголемија во изминатите два дена откако израелски напад уби командант на Хезболах.

  Хезболах објави дека нападот во четвртокот бил одговор на атентатот на командантот на Талеб, Сами Абдалах. Тој веќе извршил најмалку осум напади како одмазда во средата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img