More

  На Бреговиќ му беше забранет влез во Молдавија

  spot_img

  Организаторите на Гитарскиот музички фестивал кој се одржува во Молдавија соопштија дека на светски познатиот уметник од БиХ Горан Бреговиќ не му бил дозволен влез во таа земја иако веќе слетал на аеродромот во Кишињев.Бреговиќ и се извини на публиката што нема да може да настапи бидејќи на аеродромот во Кишињев не му било дозволено да влезе во земјата без објаснување.

  „Јас сум на турнеја низ цела Европа со сите мои музичари и никогаш никаде немало никакви проблеми. Многу ја сакам вашата земја и уживам во секоја прилика да настапувам во Молдавија, особено на ваков колоритен и уникатен фестивал. Многу ми е жал што ми ја ускратија радоста и задоволството овојпат да се појавам пред вас“, изјави Горан Бреговиќ во изјавата објавена на веб-страницата на организаторите на фестивалот.

  Да потсетиме, за време на настапот на Горан Бреговиќ во 2021 година, на Фестивалот на пивото во Корча, Албанија, беше фрлен солзавец, на што му претходеше силна негативна медиумска и јавна кампања, што доведе до речиси сите учесници на програмата од Косово го откажа присуството на фестивалот, некои го поддржуваат бојкотот на овој познат музичар, а некои поради притисок.

  Од Косово го обвинија дека е „инспиратор на масакрот на Косово“ и „идол на српската убиствена војска за време на војните во поранешна Југославија“.

  Организаторите на фестивалот, сепак, не попуштија пред притисокот, а „средновековната хистерија“ против прославениот музичар од БиХ и Југославија ја осуди и тогашниот албански премиер Еди Рама.

  Во февруари, Молдавија им забрани влез во земјата на навивачите на Партизан, кои пристигнаа да ги бодрат црно-белите на натпреварот против Шериф од Тираспол во Конференциската лига.

  Претседателката на Молдавија, Маја Санду, претходно ја обвини Русија дека планира насилно соборување на власта во Молдавија, со помош на внатрешни сили, но и странци од Србија, Црна Гора, Русија и Белорусија.

  „Бараме молдавските власти итно да ги достават сите информации што ги имаат, бидејќи никогаш не сме добиле такво известување од Молдавија“, рече Дачиќ.

  Српскиот претседател Александар Вучиќ потоа телефонски разговарал со претседателот Санду, а како што информираат од Претседателството на Србија, лидерите на двете земји се согласиле дека српскиот и молдавскиот народ се пријателски расположени, додавајќи дека евентуалните отворени прашања ќе се решат со договор.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img