More

  Кина организира воени вежби околу Тајван: „Ја тестираме способноста за преземање“

  spot_img

  Кинеската војска во петокот спроведе втор ден воени симулации околу Тајван, тестирајќи ја нејзината способност да ги „преземе“ и контролира клучните области во вежбите насочени кон казнување на новиот претседател на Тајван, Лаи Чинг-те, соопшти Пекинг.

  Дводневните вежби во Тајванскиот теснец и околу група острови под контрола на Тајван во близина на кинескиот брег започнаа само три дена откако Лаи ја презеде функцијата, но вклучуваат лажни бомбардирања на странски бродови, изјави тајвански официјален претставник.

  Кинеската државна телевизија објави дека војската испратила бомбардери со активни проектили за да извршат лажни напади на вежбите во близина на Тајван во петокот. Бомбардерите од Источната команда на Народноослободителната војска распоредени во малку офанзивни формации во водите источно од Тајван, изведувајќи лажни напади во координација со бродовите на морнарицата, се додава.

  Тајванските власти ги осудија активностите на Кина.

  Кина го смета демократскиот Тајван како своја територија и го осудува Лаи како „сепаратист“.

  Таа остро го критикуваше неговиот инаугуративен говор во понеделникот, во кој тој го повика Пекинг да ги прекине своите закани и рече дека двете страни на теснецот „не се потчинети една на друга“.

  Командата на Народноослободителната армија на Југоисточна Кина во кусо соопштение соопшти дека силите во петокот ги обновиле вежбите под името „Комбиниран меч – 2024А“.

  Вежбите служат за „тест на способноста за заедничко преземање на власта, започнување заеднички напади и заземање клучни области“, се вели во соопштението.

  Кина никогаш не ја отфрли употребата на сила за да го стави Тајван под своја контрола.

  Тајванските вооружени сили беа мобилизирани за контрола и следење на активностите на кинеските сили.

  Министерството за одбрана на Тајван во петокот објави фотографија од борбен авион Ф-16 вооружен со активни ракети кои патролираат на небото.

  Министерството објави дека од петокот во 6 часот наутро биле откриени 49 кинески воени авиони, 19 поморски и седум бродови на крајбрежната стража. Од авионите, 28 ја преминале централната линија на теснецот, кој некогаш служел како неофицијална бариера, иако Кина изгледа не го признава тоа.

  Најблискиот кинески авион до брегот на Тајван бил на 74 километри од градот Килунг и поморската база во северниот дел на Тајван, според мапата обезбедена од тајванското министерство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img