More

  Метален вкус во устата: Причината е главно лошата хигиена, но понекогаш може да укаже на сериозни болести

  spot_img

  Причините за овој проблем може да варираат од витамини што ги земате до сериозни невролошки состојби.

  Нашите пупки за вкус препознаваат шест вкусови – солено, слатко, горчливо, кисело, зачинето и умами, што се опишува како сочност.

  Покрај тоа што можат да го препознаат вкусот на храната, нивната улога е и да не предупредат доколку нешто што би сакале да го консумираме е расипано или има лош вкус. Една од непријатните сензации што може да се случи кај сите генерации е металниот вкус во устата.

  Чувството е како да ставате паричка во уста, а во медицината тоа се нарекува дисгеузија или парагеузија.

  Металниот вкус во устата може да се развие ненадејно или во текот на подолг временски период. Во повеќето случаи, тоа е привремено и исчезнува кога се третира основната причина.

  Причина за метален вкус во устата
  Постојат многу причини зошто може да имате долготраен метален вкус во устата, од лекови до лоши навики за четкање. Откако ќе разберете зошто се случува ова, можете да го решите овој проблем со едноставни чекори.

  1. Лоша дентална хигиена
  Металниот вкус во устата е еден од симптомите на заболување на непцата. Крвта во устата, како онаа предизвикана од крварење на непцата, може да предизвика метален вкус. Можете да спречите болести на непцата ако редовно ги четкате забите – минимум два пати на ден со забен конец.

  Исто така, редовните посети на стоматолог се многу важни за да бидете сигурни дека вашите заби и непца се здрави.

  Одредени болести на усната шуплина исто така може да предизвикаат метален вкус:

  – пародонтална болест

  – гингивитис

  – гранулом

  – апсцес

  – габична инфекција на забите

  2. Настинки и воспаленија
  Сетилото за вкус е тесно поврзано со сетилото за мирис. Кога сетилото за мирис е искривено, тоа може да влијае и на сетилото за вкус.

  Мирисот обично е погоден од инфекции како што се настинки, инфекции на горниот респираторен тракт, инфекции на синусите, грип или алергии. За хронични инфекции на средното уво понекогаш е потребна операција, која може да го оштети фацијалниот нерв.

  Поради ова, може да дојде до нарушување на вкусот.

  3. Лекови и додатоци во исхраната
  Некои лекови може да предизвикаат и метален вкус во устата.

  Тие вклучуваат:

  – антибиотици

  – лекови за крвен притисок

  – лекови за дијабетес

  – лекови за глауком

  – лекови за остеопороза

  – лекови кои содржат литиум, како што се оние што се користат за лекување на биполарно растројство

  – инхибитори на протеаза, група на лекови кои првенствено се користат за лекување на ХИВ и хепатитис Ц

  – антихистаминици

  Покрај лековите, додатоците во исхраната кои содржат метали како бакар, хром, железо, цинк и магнезиум оставаат метален вкус во устата.

  4. Нарушувања на централниот нервен систем
  Централниот нервен систем испраќа пораки до остатокот од телото, вклучувајќи пораки за вкусот. Нарушувањето или повредата на централниот нервен систем може да ги искриви овие пораки, што резултира со нарушен вкус.

  Некои од нарушувањата може да бидат деменција, Паркинсонова болест, мултиплекс склероза, тумор на мозокот, мозочен удар, Белова парализа или Алцхајмерова болест.

  5. Бременост
  Во раните фази од бременоста, може да се појави метален вкус во устата. Причината е непозната, но некои експерти веруваат дека е предизвикана од хормонални промени за време на раната бременост.

  6. Варење
  Горушица, рефлукс на киселина и варење може да бидат одговорни за металниот вкус. Други симптоми на овие состојби се надуеност и чувство на печење во градите после јадење.

  7. Хемотерапија и зрачење
  Според Американското здружение за рак (ACS), некои форми на хемотерапија може да предизвикаат метален вкус во устата. Овој несакан ефект понекогаш се нарекува метална уста.

  Терапијата со зрачење може да предизвика и метален вкус. Истражувањата сугерираат дека додатоците во исхраната, како што се витаминот Д и цинкот, може да помогнат да се спречат овие несакани ефекти.

  8. Други причини поврзани со метален вкус во устата
  Хроничните заболувања се поврзани и со непријатна сензација во устата. Тие можат да бидат:

  – цироза на црниот дроб

  – дијабетес

  – болести на тироидната жлезда

  – болести на бубрезите

  – чир на желудникот

  – хиперпаратироидизам

  Како да спречите метален вкус во устата?
  Доколку непријатниот вкус во устата не исчезне сам по неколку дена, задолжително побарајте помош од оториноларинголог.

  Нарушувањата на вкусот може да се намалат со менување на секојдневните навики како што се подобра хигиена на забите, внимавање на тоа што јадете, дали пиете доволно течности, како и избегнување цигари и користење керамички и дрвени садови наместо метални.

  Џвакањето гума за џвакање без шеќер може да го маскира и металниот вкус во устата додека не се реши основната причина за проблемот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img