More

  Мета на руски ракети била и болница, две лица загинале

  spot_img

  Две лица загинаа, а шестмина се ранети во руските напади во регионите Доњецк и Харков во источна Украина во текот на ноќта, соопшти Киев.

  Две лица загинаа, а шестмина се ранети во руските напади во источните украински региони Доњецк и Харков во текот на ноќта, соопшти Киев. Оштетени се болница во Селидове и рудник за јаглен во регионот. Руските сили користеле ракети и беспилотни летала во нападите, јавуваат странските новински агенции.

  „Оштетени се две болнички згради, а повредени се шест цивили. Можно е да има уште жртви под урнатините“, објави украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко на социјалната мрежа Телеграм, додавајќи дека се уште трае отстранувањето на урнатините.

  Според Клименко, едно лице загинало во рудникот за јаглен Котљаревска, а оштетени се четири згради, 19 возила и далновод. „39 рудари останаа заробени. Сега тие извлекоа сè“, рече тој.

  Во регионот Харков, пак, едно лице загина од руско гранатирање, објави гувернерот на регионот Олег Синегубов. Се вели дека украинската воздушна одбрана соборила десет од 11-те камикази беспилотни летала од типот Шахед.

  Во светлината на претстојната зима, Украина се подготвува за зголемување на бројот на руски напади врз критичната инфраструктура на Украина, особено врз капацитетите за производство и дистрибуција на електрична енергија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img