More

  Маж со самострел е уапсен во Белград во близина на МВР

  spot_img

  Српската полиција вчера приведе 56-годишен маж пред зградата на Министерството за внатрешни работи во Белград. Како што соопшти министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ, мажот во ранецот носел самострел и стрели. Во Србија сè уште е на сила состојбата на тревога, која беше објавена по нападот во саботата пред израелската амбасада.

  Српското МВР во понеделникот соопшти дека 56-годишен маж се приближил до затворот пред зградата на министерството и набрзина си заминал откако му било наредено да застане. Полицијата го фатила, а во неговиот ранец, освен самострел и седум стрели, пронашла неколку ножеви и тегла со петарди.

  Според полицијата, при апсењето мажот тврдел дека го брка мафијата и тајните служби. Како што објаснуваат од МВР, осомничениот не е на списокот на екстремисти, а министерот Ивица Дачиќ изјавил дека за понатамошни мерки ќе одлучува државното обвинителство.

  Во Србија е прогласен црвен безбедносен аларм по саботниот напад на 25-годишен маж со самострел. Полицаецот го убил напаѓачот во самоодбрана откако го удрил со самострел, а тој успешно закрепнува во болница.

  Се верува дека нападот е поврзан со исламски екстремисти, а полицијата извршила десетици претреси на куќи од саботата и уапсила двајца мажи од радикалната исламистичка вахабистичка заедница.

  Српскиот премиер Милош Вучевиќ денеска за ТВ „Блиц“ објави дека црвениот аларм ќе остане во сила уште некое време и објасни дека безбедносните служби работат на откривање на екстремистички верски организации. Тој нагласи дека нивните активности не се насочени против ниту една етничка или верска група и им порача на припадниците на муслиманската вероисповед да не се чувствуваат загрозени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img