More

  Силното невреме во Орашје целосно уништи одредени земјоделски култури

  spot_img

  Во понеделникот вечерта во Орашје имаше големо невреме кое предизвика големи материјални штети на семејни куќи, дворни згради, автомобили и земјоделски посеви кои беа целосно уништени.

  Обилните дождови придружени со голем мраз ги прекрија месните заедници Доња Махала, Кострч, Угљара, Орашје и Душине. Оперативните тимови на Службата за цивилна заштита се на терен и собираат информации за настанатата штета, соопшти Федералната управа за цивилна заштита (ФУЦЗ).

  Доаѓа ли невреме во БиХ толку силно како оние во соседството? Еве што прогнозира
  Синоќа, по невремето, од 20 часот и 30 минути до 23 часот, противпожарната служба на градот Орашје беше на четири интервенции за испумпување на водата од куќите и придружните објекти на кои им се закануваше силен дожд и мраз.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img