More

  Мајката на бебето кое страдаше од голема кашлица: Ситуацијата преку ноќ се претвори во пекол

  spot_img

  Во октомври минатата година, Ана Ѓорѓевиќ Ѓукановиќ првпат ги видела симптомите на настинка кај нејзиниот тогаш четиримесечен син. Иако на почетокот, како што изгледа, се функционираше безопасно, ситуацијата сигурно преку ноќ се претвори во „пакао“.

  „Она што не загрижи беше токму ова кашлање до истоштеност, секако со епизоди на поплави“, се присетува Ана Ѓорѓевиќ Ѓукановиќ.

  Бебето на Ана има регистрирана голема кашлица. Поради влошување на клиничката слика тие се задржани во Институтот за мајки и деца, каде не биле единствените со овие симптоми.

  „Кога видовме дека едномесечните бебиња влегуваат во собата со истите симптоми – пливање, кашлање, гушење, тоа е многу, многу шокантна сцена која никој навистина не треба да ја види“, посочува Ана.

  Четири деца починаа од голема кашлица во Белград, едно дете на вентилатор
  Кардиологот Владислав Вукомановиќ покажува дека голем број деца во моментов се позитивни на голема кашлица и дека ситуацијата е особено тешка за бебињата – кои немале време да ја примат вакцината.

  Доенчињата на возраст од два, три или четири месеци може да развијат многу тешка клиничка слика на голема кашлица, која, за жал, на Институтот за мајка и дете, за жал резултираше со смрт кај четворица пациенти“, рече проф. д-р Вукомановиќ за РТС.

  Но дека има смртни случаи потврдуваат и од Министерството за здравство или пак објаснуваат за кој период точно се однесува ова.

  „Според податоците на Службата за јавно здравје, од 1 јануари 2024 г. завршувајќи на 31.1.2024 година – пријавен е еден смртен случај предизвикан од пертусис кај невакцинирано дете на возраст под три месеци. Во периодот од 1.1.2023 г. завршува на 31.12.2023 година. од почетокот на сезоната на респираторни инфекции пријавени се три смртни случаи кај невакцинирани деца на возраст до три месеци, кај кои е потврдена кашлица“, прецизираат од Министерството за здравство.

  За да се подобри состојбата, експертите велат дека решението е вакцинацијата.

  „Мора да се спроведува во првата година од животот, тоа се три дози, во втора година од животот е четврта, пред да се оди на училиште петта, законот има уредено се убаво, има премногу негативни информации и погрешни информации кои ги плашат луѓето родители кои се вакцинирани против овие болести, а не сакаат да ги вакцинираат своите деца, што е сосема апсурдна ситуација“, објаснува инфекторот Драган Делиќ.

  Големата кашлица не ги заобиколува возрасните. Симптоми на кои треба да се обрне внимание се честа кашлица и температура, но според експертот инфекцијата трае околу еден месец.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img