More

  Кутрите јадења од времето на Југославија што ги сакавме, ретко кој ги јаде денес

  spot_img

  Секој од нас има сеќавање на јадење кое некогаш било толку популарно и сакано во Југославија, а денес е речиси заборавено. Бидејќи не ни се потребни многу состојки за да ги подготвиме, ги нарековме „оброци на сиромашните“.

  Без разлика дали причината била ограничената понуда во продавниците или сиромаштијата, „сиромашните оброци“ се подготвувале со многу малку состојки. Ова се често највкусните јадења на кои со задоволство се сеќаваме од времето на стара Југославија.

  Еве некои од највкусните јадења од не така далечното минато кои денес се помалку се подготвуваат.

  1. Слатка зелка без месо
  Овој здрав, лесен и евтин ручек можете лесно да го направите. За да биде повкусно, во зелката и другиот зеленчук додадете кромид (кој прво го пропржите), моркови, пиперки, лук по желба, домати и магдонос.

  2. Печени компири
  Во сварените компири додадете го испржениот кромид и изгмечете го, па зачинете со пиперка, сол и бибер по желба.

  3. Леб, маснотии и пипер
  Иако многу постари луѓе ќе ги потсети на нивното детство, ова јадење е незамисливо за нашите деца.

  4. Компири варени во кора
  Ништо поедноставно. Послужете го со сирење, направете салата од домати и готов е ручекот кој е идеален за топлите летни денови.

  5. Кликуша
  Изрендајте излупени компири, посолете, побиберете и ситно исечканиот кромид. Потоа истурете го брашното и измешајте додека додавате вода (да биде малку погусто отколку за палачинки). Истурете во подмачкана тава и печете околу половина час на 250 C.

  6. Бајат леб натопен во кисело млеко
  Кога не знаете што да појадувате или вечера, здробете го лебот во ладно кисело млеко или јогурт. Дури и многу деца го сакаат.

  7. Згрутчување на гравот
  Гравот е калоричен и полн со протеини, па затоа воопшто не му треба месо. Морковите, пиперките и кромидот се одлични додатоци на гравот.

  8. Попара
  Скршете го стариот леб на парчиња во топла вода. Загрејте го маслото или маснотиите и кога е жешко, прелијте го, промешајте, додадете сирење или павлака. Може да се прави со млеко наместо вода, може да се направи и без маснотии и врело масло.

  9. Помфрит
  Наместо да јадете сувомеснати производи полни со адитиви за појадок или вечера, направете пржена храна и пијте јогурт.

  10. Супа од компири
  Се пржат кромидот и морковот, се додаваат компирите исечкани на коцки, се прелива вода, се вари, па се додава сок од домати и се зачинува. По желба можете да додадете и друг зеленчук во супата од компири, на пример пиперки.

  11. Јаболка во тоалета
  Потопете ги прстените од јаболка во смесата за палачинки и пропржете ги во врело масло, а потоа посипете ги со шеќер во прав.

  12. Бајат леб со млеко и шеќер
  Додадете шеќер во исечканиот леб и прелијте го со врело млеко. Голема штета е што во денешно време секој леб е полн со адитиви, па затоа е поголемо зло од додавањето малку шеќер.

  13. Прашува наводнувачот
  Ништо поедноставно – наредете ги корите, малку подмачкајте ги, а печеното прелијте го со топла вода, пишува крузерот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img