More

  Се предомислија: Една компанија сè уште продолжува да извезува во Русија

  spot_img

  Германскиот Баер соопшти дека ќе продолжи да извезува земјоделски производи во Русија, менувајќи го ставот од март дека испораките следната година ќе зависат од тоа Русија да ги прекине нападите врз Украина.

  Нашата цел е да помогнеме да се спречи евентуална криза со снабдување со храна без преседан, а пристапот до храна од Русија е клучен во овој поглед, објави најголемиот производител на семиња и заштитни средства во светот во соопштение објавено во понеделникот.

  Во март, Баер ги запре сите несуштински трошоци во Русија и Белорусија и се закани дека ќе ги запре испораките на основните производи, како што се семиња и пестициди, доколку Москва продолжи со своите „неиспровоцирани напади“ врз Украина.

  Пресвртот доаѓа по договорот потпишан од Русија, Украина, Обединетите нации и Турција на 22 јули за да се дозволи извоз на жито преку три блокирани украински пристаништа на Црното Море, забележува Ројтерс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img