More

  Кучето на Бајден, Командант, каснало друг агент на Тајната служба

  spot_img

  Командант, двегодишниот германски овчар на семејството на американскиот претседател Џозеф Бајден, гризнал друг агент на Тајната служба.

  Како што јавува Би-Би-Си, нападот се случил во понеделникот вечерта, а агентот добил помош на лице место, се вели во соопштението на Тајната служба.

  Ова е 11-ти пат куче да касне во Белата куќа или во домот на Бајден.

  Портпаролката на Белата куќа претходно ги обвини стресните услови за живот во Белата куќа за нападите.

  „Како што знаете, комплексот на Белата куќа може да биде единствен и многу стресен. Тоа е нешто за кое сум сигурен дека сите можете да го разберете“, рече таа во јули.

  „Тоа е уникатно и стресно за сите нас. Можете да замислите како е за домашните миленици“, додала таа.

  Командантот е помладиот од двата германски овчара од семејството Бајден.

  Во јули, претставници на Белата куќа изјавија дека ќе пробаат нови техники за обука на командантот.

  Записите на тајната служба добиени од конзервативната група преку барањето за Законот за слобода на информации во јули откриваат детали за 10 други инциденти во кои е вклучен командантот.

  Ниту една од повредите опишани на 194-те страници на е-пошта не беше опишана како сериозна.

  Второто куче на Бајден, Мејџор, исто така беше вклучено во повеќе инциденти со агенти на Тајната служба, додава Би-Би-Си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img