More

  Израелците ослободија двајца заложници во Рафа, Хамас објави дека во операцијата загинале 100 луѓе

  spot_img

  Израел рано утринава објави дека двајца заложници се ослободени во Рафа во голема операција во текот на ноќта во тој град во Појасот Газа, во која, според палестински Хамас, биле убиени околу 100 луѓе.

  Фернандо Симон Марман (60) и Луис Хар (70) се ослободени во операцијата што ја спровеле армијата, внатрешната безбедност Шин Бет и израелската полиција, објавија израелските служби, наведувајќи дека премиерот Бенјамин Нетанјаху и други официјални лица ја следеле операцијата. се расплетува од контролната соба.

  Израелските сили со експлозив упаднаа во зградата во Рафах каде што се држат заложниците, соопшти армијата. Потоа следеа истрели од соседните згради, додека израелските воздухопловни сили изведуваа воздушни напади.

  „Убиени се многу терористи, убиен е и еден наш војник“, изјави портпаролот на израелската армија Даниел Хагари.
  Министерството за здравство на Хамас соопшти дека „околу 100 луѓе“ биле убиени во нападот, кој погоди голем број згради во Рафах во јужниот дел на Газа, каде, според ОН, се собрале 1,4 милиони Палестинци кои избегале борејќи се во остатокот од палестинската управа. територии.

  Двајца ослободени заложници од израелска и аргентинска националност беа киднапирани од Кибуц Нир Јицак. По ослободувањето тие се префрлени во болницата Шеба во близина на Тел Авив, тие се во стабилна состојба, изјави директорот на болницата.

  Во соопштението на мрежата Икс од кабинетот на аргентинскиот претседател Хавиер Мајли, упатена е благодарност до израелската армија за ослободувањето на заложниците.

  Минатата недела Нетанјаху и нареди на својата армија да подготви офанзива на Рафа, кој се наоѓа на границата со Египет и каде во моментов е концентрирана повеќе од половина од населението во Газа, што предизвика загриженост кај меѓународната заедница.

  Хамас вчера предупреди дека таквата офанзива ќе го поткопа секој можен договор за ослободување на заложниците киднапирани за време на упадот во Израел на 7 октомври од страна на милитантите на Хамас, кои се уште се држат во Газа. Тој упад, кога во Израел беа убиени околу 1.160 луѓе, ја започна војната. Израел вети дека ќе го „уништи“ Хамас, кој е на власт во Газа од 2007 година.

  Во израелската офанзива загинаа повеќе од 28.000 луѓе во Појасот Газа, од кои повеќето цивили, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

  За време на еднонеделното примирје во ноември, беа ослободени 105 заложници и 240 Палестинци кои беа затворени во израелските затвори. Пред ослободувањето на последните двајца заложници вечерва, Израел процени дека во Газа има уште 132 заложници, од кои, се верува, 29 повеќе не се живи.

  Американскиот претседател Џо Бајден во синоќешниот телефонски разговор го повика израелскиот премиер да ја гарантира безбедноста на палестинското население пред инвазијата на Рафах.

  Неколку земји предупредија на можна хуманитарна катастрофа во случај на напад на тој град со толку многу луѓе.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img