More

  Кризата во Би-Би-Си се зголемува – играчите и познатите ја поддржуваат познатата водителка

  spot_img

  Реакциите на тоа што Би-Би-Си објави дека го заменува познатиот водител Гери Линекер, станаа вистински предизвик и тест на вредностите на кои се заснова британскиот јавен сервис.

  Би-Би-Си во петокот објави дека го повлекува Линкер од Натпреварот на денот по неговата порака на Твитер во која тој го спореди речник за бегалци на британската влада со говорот на претставници на нацистичка Германија во 1930-тите.

  Кога конзервативната влада во вторникот објави предлог-закон кој има за цел да ги спречи мигрантите кои пристигнуваат преку Каналот да бараат азил во ОК, Линекер, поранешен англиски фудбалер кој е многу активен на Твитер, ја осуди „суровата политика насочена кон најранливите со јазик што не се разликува од онаа во Германија во 1930-тите“.

  Би-Би-Си беше принуден да откаже голем дел од својата спортска програма овој викенд бидејќи голем број играчи и водители од Премиер лигата одбија да се појават во неговите емисии за поддршка на Линкер.

  Британскиот јавен сервис се соочи со обвинувања за политичка пристрасност и сузбивање на слободата на говорот и беше пофален од некои конзервативни политичари.

  Би-Би-Си објави дека викендов ќе има „ограничена спортска програма“, па во саботата немаше дневен извештај од Премиер лигата на Би-би-си, ниту пак рано вечерно резиме на резултатите од натпреварите.

  По завршувањето на натпреварите нема да има интервјуа со играчите бидејќи Здружението на професионални фудбалери објави дека некои играчи го бојкотираат учеството во преносите на Би-Би-Си.

  Јавниот сервис објави дека „жали за промените во програмата, за кои признава дека ќе ги разочараат љубителите на спортот“ и дека „напорно работи за да се реши ситуацијата што е можно побрзо“.

  По бурната реакција предизвикана од твитот, Линекер повтори дека останува на своите изјави.

  Гери Линекер со 48 гола во дресот на англиската репрезентација до крајот на фудбалската кариера во 1994 година, од 1999 година ја води емисијата „Матч на денот“ на Би-би-си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img