More

  Кристијано Роналдо се колне во овие пет навики во исхраната

  spot_img

  Која е тајната на Кристијано Роналдо? Има играно на повеќе од 1.100 натпревари, постигнато повеќе од 800 гола и освои многу достигнувања и награди, меѓу кои и Златната копачка и Златната топка, а беше прогласен и за најдобар стрелец на Светското првенство.

  Покрај тоа што го тренира умот, доволно спие, тренира кардио и тегови и наоѓа време за опуштање, Роналдо се заколнува и во петте навики за исхрана наведени подолу.

  Тој јаде многу протеини
  Роналдо смета дека добриот тренинг мора да се комбинира со добра исхрана. Неговата исхрана е богата со протеини. Поточно, сака да јаде риба. Едно од неговите омилени јадења е комбинација од изматени јајца, пржени компири и парчиња посолен бакалар. Ако јаде во ресторан, најчесто ќе нарача стек со салата.

  Следете балансирана исхрана
  Иако во неговиот фокус се протеините, Роналдо ја споменува важноста на урамнотежена исхрана. Внимавајте да консумирате јаглехидрати од извори како што се цели зрна, овошје и зеленчук.

  Комбинацијата на протеини и здрави јаглехидрати може да помогне во намалување на шеќерот во крвта и губење на тежината.

  Избегнувајте шеќер
  Роналдо нагласува да се држи настрана од слатката храна. Дава краткотраен излив на енергија кој брзо исчезнува. Ако јадете многу слатка храна, вашето тело може да биде изложено на поголем ризик од развој на дијабетес тип 2 со текот на времето. Храната богата со шеќер, исто така, влијае на способноста на телото да одржува избалансирано ниво на шеќер во крвта. Ова исто така може да доведе до слаба издржливост.Ако сакате шеќер, овошјето е одлична алтернатива.

  Тој пие многу вода
  Роналдо сака обична вода и избегнува алкохол и газирани пијалоци. Алкохолот е природен диуретик и предизвикува телото да ја исфрли водата од клетките, а во комбинација со потењето уште побрзо ќе ве дехидрира.

  • Јаде редовно и често
   Роналдо верува дека е важно да се одржи високо ниво на енергија, а тоа го постигнува со редовни и чести оброци. Некогаш јаде и до шест помали оброци дневно затоа што се води од изреката дека е подобро да се јаде често отколку да се прескокнуваат оброците.
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img